22. júna, 06:01

Poľovníci: Na Slovensku môže byť do tritisíc medveďov. Ošiaľ envirorezortu je zbytočný a bude nás stáť peniaze

Poľovníci: Na Slovensku môže byť do tritisíc medveďov. Ošiaľ envirorezortu je zbytočný a bude nás stáť peniazeMedveď, ilustračná fotografia. Foto: Pixabay.com

Poľovníci a lesníci chcú regulovať počty medveďa hnedého na Slovensku. Ministerstvo životného prostredia regulovaný lov zatiaľ odmieta a argumentuje, že poľovníkom ide o peniaze.

Od januára 2022 napadli medvede na Slovensku šiestich ľudí. Na porovnanie, v rokoch 2000 až 2016 došlo na Slovensku celkovo k 54 útokom na človeka, čo v priemere predstavuje približne tri útoky ročne, informuje TV Markíza.

Na sociálnej sieti Facebook v skupine „Medvede na Slovensku“ členovia pravidelne informujú o tom, kde zazreli toto zviera. Najmä v posledných týždňoch pribúda príspevkov ako húb po daždi. Situácia je vážna. Turistická sezóna je v plnom prúde od 15. júna, keď sa vo Vysokých Tatrách otvorili chodníky po zimnej uzávere. Dá sa predpokladať, že stretov medveďa s človekom bude pribúdať.

Poľovníci sa s ochranármi a ministerstvom životného prostredia nezhodnú v odpovedi na otázku, prečo je tomu tak.

Budaj: Problémy s medveďmi spôsobili poľovníci, zastavte prikrmovanie zveri

Téma naberá politický rozmer. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) minulý týždeň na sociálnej sieti napísal, že za stav s medveďmi nesie priamu politickú zodpovednosť minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Kollár chce problém s týmito zvieratami riešiť ich reguláciou. Mohol by to podľa neho robiť štát a nemusel by sa robiť odstrel prostredníctvom povoleniek. „Ja nepotrebujem podporovať poľovníctvo alebo strieľanie medveďov zo zábavy. Musíme regulovať stav, počty medveďa. Regulácia každý rok,“ skonštatoval šéf parlamentu.

Minister Budaj v reakcii uviedol, že je priskoro hovoriť o premnožení šeliem. Envirorezort totiž nepozná ich presný počet na Slovensku. Momentálne sa robí analýza vzoriek, ktoré majú určiť stav ich populácie a tento proces nemožno urýchliť. Envirorezortu sa Štandard opýtal, koľko táto analýza stojí. Do publikovania článku sme nedostali odpoveď.

Budaj nechcel komentovať odkazy Kollára o tom, že by ho nepodporil pri prípadnom odvolávaní. „Ja dodržiavam zákony. Ak to je negatívna politická zodpovednosť, rád ho presvedčím o tom, že nekonáme nič, čo by sme zanedbali, alebo že sme nič nezanedbali,“ reagoval minister pre agentúru TASR.

Budú odvolávať „vegetariána Budaja“

Poslanci Národnej rady SR okolo Miroslava Suju (hnutie Republika) podali minulý týždeň spolu s poslancami za Smer-SD návrh na odvolanie ministra Budaja z funkcie. „Prichádzame s návrhom na odvolanie vegetariána ministra Budaja. Je neschopný, nekompetentný a hlúpy, čo dokázal, keď povedal, že medvede sú vegetariáni, čím poukázal na to, že má nedostatky v učive základnej školy,“ skonštatoval predseda Republiky Milan Uhrík.

Narážal tak na ministrov výrok v relácii TV Markíza, keď na divácku otázku, dokedy budú medvede zabíjať ľudí, odpovedal, že medvede nezabíjajú ľudí, lebo sú vegetariáni.

V zmysle rokovacieho poriadku musí predseda parlamentu zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu. O tom, či „padne“ hlava šéfa envirorezortu, sa tak môže rozhodnúť ešte tento týždeň.

Problémom nie sú krmoviská, reagujú Lesy SR

Problémy s medveďmi na Podpoľaní, kde sa od roku 2015 uskutočnila viac ako polovica odstrelov medveďov, spôsobujú podľa Budaja krmoviská a vnadiská pre divú zver, ktoré vytvárajú poľovníci. Podľa ministra si medveď prestane nachádzať prirodzenú stravu, ak má k dispozícii krmoviská. Sladká kukurica mu totiž chutí, a preto sa za ňou sťahuje do nižších oblastí.

Štátny podnik Lesy SR zriadený ministerstvom pôdohospodárstva zasa dlhodobo tvrdí, že medveď hnedý u nás nie je regulovaný. Jeho populáciu vraj treba systematicky manažovať, a to aj na základe skúsenosti lesníkov a poľovníkov.

Budajove informácie o tom, že na Podpoľaní majú štátne lesy 28 vnadísk pre lesné zvieratá, kde sa priemerne ročne minú štyri tony kukurice, ktoré medveďa lákajú, sú podľa lesníkov aj poľovníkov zavádzajúce a klamlivé.

„V súčasnosti sa zver nekŕmi, iba sa vnadí kvôli lovu diviačej zveri, čo nemôže za žiadnych okolností ovplyvniť správanie medveďov, ich agresivitu ani ich populačnú dynamiku. Naša krajina im totiž poskytuje oveľa väčšie a bohatšie možnosti ako zákonom povolené a veterinárnymi opatreniami vyžadované vnadiská používateľov poľovných revírov pre lov diviačej zveri,“ vysvetľuje vo vyjadrení pre Štandard hovorca Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.