21. júna, 05:37

Sorry, spravili sme chybu…

Sorry, spravili sme chybu…Janet Yellenová. Foto: TASR/AP

„Vtedy som sa mýlila v tom, akou cestou sa bude inflácia uberať. Ako som už spomenula, v ekonomike došlo k neočakávaným a veľkým šokom (…), ktorým som v tom čase celkom nerozumela,“ sype si dnes popol na hlavu bývalá šéfka americkej centrálnej banky (Fed) a v súčasnosti ministerka financií USA Janet Yellenová.

„Spravili sme chybu,“ hovorí jej nástupca vo Fede Jerome Powell. Christine Lagardová, šéfka Európskej centrálnej banky, je ešte stále vo fáze popierania reality. Hrá mŕtveho chrobáka a prstom ukazuje na ostatných.

Bolo to šokujúce, ako dlho štátni ekonómovia ignorovali vlastné ekonomické teórie a trhové signály. Kombinácia bezprecedentného tlačenia peňazí a fiškálneho stimulu veľkosti ako za druhej svetovej vojny vedie k inflácii v teoretickom modeli každej ekonomickej školy, zľava doprava. Nie, modernú monetárnu teóriu mi nespomínajte, to sú ekonomickí plochozemci.

Už 14. februára 2021 som v článku Niekto je za dverami napísal: „V USA je dnes v obehu trikrát viac peňazí, než bolo v roku 2007. (…) Viem, aktuálne spotrebiteľské indexy hovoria o miernom tempe rastu cien. Mňa ale zaujíma obdobie, keď sa to konečne otvorí a ľudia sa vrátia k starým životom s o 20 až 30 percent viac peniazmi v ekonomike. Napríklad domácnosti v eurozóne držia nadmerné úspory približne v objeme 5 percent HDP, ktoré čakajú na koniec mimoriadneho stavu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.