20. júna, 17:02

Tibor Búza: Nevidím dôvod na samostatnú LGBT reláciu

Tibor Búza: Nevidím dôvod na samostatnú LGBT reláciuTibor Búza. Foto: Matúš Zajac

Pokračujeme v rozhovoroch s kandidátmi na generálneho riaditeľa RTVS. S Tiborom Búzom sme sa rozprávali o dezinformáciách a ideologizácii spravodajstva, či potrebuje televízia samostatnú reláciu pre LGBT témy, o chýbajúcom športe aj o personálnych zmenách po jeho zvolení a nových kanáloch. Pýta sa Michal Čop.

Vo svojom projekte ste uviedli spravodajstvo ako svoju prioritu. Ľuďom z konzervatívneho spektra sa to spája s obavou, že spravodajstvo RTVS sa liberalizuje, čo znamená, že do spravodajstva vnáša liberálny pohľad na správy. Vnímate to aj vy?

Čo znamená liberálny náhľad na správy?

Napríklad že o legislatívnej norme na pomoc tehotným ženám sa hovorí ako o zákone, ktorý má obmedzovať potraty či slobodu ženy.

Po prvé, spravodajstvo je jedna z priorít, ale ten projekt má ambíciu byť komplexný, to znamená zamerať sa na všetky otázky súvisiace s verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. Po druhé, sú jasne definované pravidlá a parametre, ako má vyzerať verejnoprávne spravodajstvo. To znamená, že má byť vyvážené vo všetkých smeroch. Má byť poskytnutý priestor všetkým relevantným názorovým spektrám. Nie som však zástancom falošnej objektivity a falošnej vyváženosti. Ak niekto povie, že tráva je červená, tak mu nedám taký istý priestor, keďže je to holý nezmysel. Ale na druhej strane si myslím, že spravodajstvo RTVS má ísť do hĺbky, do analytiky, má sa snažiť objektivizovať informácie. Nemá ísť po povrchu ani bulvarizovať a nevyťahovať iba tie témy, ktoré pritiahnu pozornosť diváka alebo poslucháča.

Na tom sa zhodneme. Otázka je, ako postupovať v prípade tém, na ktorých sa ľudia z jednotlivých relevantných názorových spektier nezhodnú. Ako by to bolo v prípade zákona Anny Záborskej, na ktorý sa niekto pozeral ako na pomoc ženám, niekto iný ako na obmedzovanie potratov?

Televízia aj rozhlas má priestor, kde sa dá tejto téme venovať v celej šírke a hĺbke, ktorú táto téma potrebuje. To znamená jednak debata s predkladateľkou návrhu, jednak s názorovým oponentom. A máme relácie ako O päť minút dvanásť, Do kríža a predpokladám, že súčasťou spravodajského kanála by sa stali aj ďalšie formáty tak, aby sme sa danej téme mohli venovať.

Myslel som skôr na štandardné spravodajstvo, ktoré ide napríklad v rozhlase každú polhodinu, a na to, aby sa v takýchto správach nepoužíval ideologicky podfarbený jazyk, ktorý je navyše v rozpore s väčšinovým názorom spoločnosti.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.