21. júna, 02:06

Nemecko súrne potrebuje veternú energiu. Aj na úkor ochrany prírody, priznáva

Nemecko súrne potrebuje veternú energiu. Aj na úkor ochrany prírody, priznávaFoto: Pixabay.com

Rozvoj e-mobility a obrovský dopyt po elektrickej energii si žiada ďalšie obete. Keďže EÚ si vytýčila za cieľ rozvoj energie z menej stabilných obnoviteľných zdrojov, Nemecko už dnes priznáva, že potrebuje omnoho viac veternej energie, dokonca aj na úkor ochrany prírody. Krajina preto pripravuje revíziu zákonov, ktoré majú aj na úkor životného prostredia zvýšiť energetickú bezpečnosť krajiny.

Legislatívne nadiktovaný masívny rozvoj elektromobility si do budúcnosti vyžiada omnoho viac elektrickej energie, než potrebujeme momentálne. Pritom už dnes dochádza k stavom, keď je jej v určitých špičkách málo a musí byť regulovaná. Ako by to nestačilo, energia by mala v budúcnosti pochádzať z udržateľných zdrojov, čo znamená, že celá EÚ stojí pred obrovskou výzvou. Musí budovať nové výrobné kapacity, no zároveň pritom nesmie používať konvenčné metódy.

Ako z toho von? Nemecko vidí potenciál vo veterných elektrárňach, aby však pokrylo svoju spotrebu, nedokáže ich stavať podľa aktuálne platných predpisov. Priznáva preto, že ochrana prírody pôjde bokom.

Ako uvádza portál Euractiv, nemecká vláda chce naštartovať rozvoj veternej energie na úkor ochrany prírody. Znížiť sa má minimálna vzdialenosť, v ktorej sa môžu stavať veterné turbíny od osídlených oblastí, a zmení sa aj spôsob výpočtu pravdepodobnosti kolízie vtákov s lopatkami turbín.

Zmenami v stavebnom zákone a v zákone o životnom prostredí chce kabinet vyhradiť dve percentá územia krajiny pre veternú energiu. To predstavuje viac ako dvojnásobok územia, ktoré bolo určené na rozvoj veternej energie podľa starých pravidiel.

Nové regulácie zabezpečia, že sa expanzia veternej energie v krajine vráti do starých koľají, uviedol minister hospodárstva a klímy Robert Habeck. „Nechcem však skrývať, že to je pre ľudí aj štáty nátlak,“ povedal s tým, že je pripravený na mnohé debaty a konflikty.

Lopatky veterných turbín môžu predstavovať potenciálnu hrozbu pre vtáky a netopiere, veterné turbíny tiež produkujú hluk v rozsahu 50 až 60 decibelov. Návrhy nemeckej vlády zahŕňajú prepracovanie metódy na výpočet pravdepodobnosti kolízie vtákov s veternými lopatkami a tiež jednoduchšie preukázanie, či sa v oblasti rozmnožujú ohrozené druhy vtákov.

Aby pravidlá na ochranu druhov nezastavili rozvoj nových veterných elektrární, vláda navrhne ochranné pásma pre ohrozené druhy a stanoví jednotné federálne normy na hodnotenie ochrany druhov. Krajinné chránené územia budú zahrnuté do nového federálneho zákona o ochrane prírody.

Cieľom vlády je zhruba zdvojnásobiť kapacitu pobrežnej veternej energie v krajine do roku 2030 na 115 gigawattov (GW), z čoho veľkú časť možno dosiahnuť výmenou starých turbín za moderné. Ak sa dosiahne dvojpercentný cieľ, Nemecko by mohlo potenciálne postaviť pobrežné turbíny s celkovou kapacitou 165 GW, uvádza sa v návrhu zákona.

Text pôvodne vyšiel na portáli Topspeed.sk. Po úpravách vychádza so súhlasom redakcie.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.