20. júna, 12:20

Trans plavkyne už nebudú môcť súťažiť so ženami, rozhodla Medzinárodná plavecká federácia

Trans plavkyne už nebudú môcť súťažiť so ženami, rozhodla Medzinárodná plavecká federáciaLia Thomas. Foto: reprofoto/YouTube

Účasť transrodových športovcov, v tomto prípade bývalých mužov, na ženských elitných pretekoch v plávaní je minulosťou. Ak plavci majú za sebou aspoň časť mužskej puberty, so ženami nebudú môcť súťažiť. Hovorí sa tiež o vytvorení špeciálnej otvorenej kategórie pre ľudí, u ktorých je takzvaná rodová identita odlišná než biologické pohlavie.

Medzinárodná plavecká federácia (FINA) hlasovala za zastavenie účasti transrodových športovcov na ženských elitných pretekoch za predpokladu, ak majú za sebou akúkoľvek časť mužskej puberty a podstúpili počas alebo po nej zmenu rodu.

Rozhodnutie padlo na mimoriadnom kongrese FINA počas majstrovstiev sveta v Budapešti. Väčšiu spravodlivosť pre nežnejšie pohlavie podporilo 71 percent členov.

„Prístup FINA pri navrhovaní tejto politiky bol komplexný, vedecky založený a inkluzívny, a čo je dôležité, prístup FINA zdôrazňoval spravodlivosť v súťažení,“ povedal Brent Nowicki, výkonný riaditeľ menovanej organizácie.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.