Rusko sa nedokáže zbaviť závislosti od predaja ropy a uviazlo v pasci nerastného bohatstva. Pod jeho povrchom však drieme obrovský potenciál talentovaného národa, ktorý sa začína prejavovať v súkromnom sektore a inováciách. Cestou zo stagnácie je lepšie právne prostredie. Ruská ekonomika je však aj vzhľadom na enormnú rozlohu tohto štátu špecifickým fenoménom, ktorý sa nedá úplne porovnávať s ekonomikami západných štátov, tvrdí Karel Svoboda z Univerzity Karlovej v Prahe.

Oponenti o Rusku neraz hovoria ako o Hornej Volte s jadrovými zbraňami, jeho sympatizanti zas zdôrazňujú úspechy Moskvy pri výskume vesmíru alebo vývoji moderných zbraní a vakcín, prípadne vyzdvihujú jeho autarkický charakter. Ako by ste na úvod stručne charakterizovali ruskú ekonomiku z hľadiska jej základných parametrov vy?

Celé je to trochu zložitejšie. V najnovších výskumoch sa už hovorí o dvoch ruských ekonomikách. Jednou je tá stará, ťažkopádna, založená na rope. To sú tie veľké továrne a monogorodky (mestá postavené okolo jedného veľkého podniku). A potom je tu druhá ekonomika a to sú zas moderné technológie, ktoré sa v Rusku tiež rozvíjajú. Ak sa chceme rozprávať o ekonomike Ruska v celej jej komplexnosti, je dôležité si to uvedomiť. Ropa a zemný plyn sú však ešte stále extrémne dôležité. Pokusov zbaviť sa závislosti od nich bolo veľmi veľa.

Karel Svoboda. Foto: Facebook/Karel Svoboda

Darí sa Kremľu zbavovať sa tejto závislosti aspoň do určitej miery?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.