Svet bude zachránený, ujali sa toho zelení sovieti

Zúčastnil som sa na víťaznej schôdzi Rakúskej sovietskej republiky a všetko som pochopil. Svet bude zachránený, klimatické ciele splnené. Stačí tak málo: obnoviť soviety. Píše Martin Leidenfrost.
Európu obchádza strašidlo, strašidlo klimatických rád. Tak ako v začiatkoch komunistického hnutia „soviety“ – takzvané „rady robotníkov, vojakov a roľníkov“ – simulovali masovú podporu pre komunistické strany, sú tu dnes „klimatické rady“, ktoré majú v západnej Európe demokraticky legitimizovať radikálne zelenú politiku. Rozdiel spočíva v tom, že „náhodne“ vybraní členovia klimatických rád majú predstavovať dokonale reprezentatívny prierez obyvateľstva.
Der Klimarat Österreich, „rakúska klimatická rada“, je podľa organizátorov „mini Rakúsko“. Rada mala za úlohu, aby počas šiestich víkendov v tomto roku vypracovala odporúčania pre rakúsku politiku v oblasti klímy. V sobotu sa uskutočnila posledná schôdza. Bolo to napínavé, lebo išlo do tuhého: „Vedecký poradný výbor“ dal už na piatej schôdzi najavo, že doteraz vypracované odporúčania ešte nie sú dostatočné. Najmä tri témy boli ešte stále kontroverzné: zníženie spotreby mäsa, obmedzenia rýchlosti na 30 km/h v centrách miest a 100 km/h na diaľniciach a prinútenie vlastníkov nehnuteľností k výmene neekologických vykurovacích zariadení.
Ako metóda sa primárne nezvolilo hlasovanie, ale systemisches Konsensieren. Znamená to „systémový konsenzus“, čo je aj v nemeckej politológii relatívne nový pojem. Príkladom išla na jar minulého roka Spolková republika Nemecko, hoci Zelení tam ešte neboli pri moci. S niektorými rozdielmi: svojvoľnosť, s akou sa vyberali členovia nemeckej klimatickej rady, Nemci sa ani nesnažili zakryť. Citát z nemeckého dokumentu o nábore: „Nábor 160 členov prostredníctvom telefonickej lotérie, následnej samoregistrácie a ďalších výberových konaní. Kritériá: vek, pohlavie, úroveň vzdelania, miesto bydliska (spolková krajina), veľkosť obce, migračné pozadie a názor na zmenu klímy.“