19. júna, 16:58

Francúzsko bez víťaza volieb

Francúzsko bez víťaza voliebJean Luc Mélenchon. Foto: FB/Jean Luc Mélenchon
Petr Drulák Profesor medzinárodných vzťahov.

Ľavicový radikál Jean Luc Mélenchon sa môže vyhlasovať za víťaza prvého kola francúzskych parlamentných volieb. Jeho štvorkoalícia získala cez štvrtinu hlasov, rovnako ako centristický blok Emmanuela Macrona. Ľavica celkovo dopadla ako pred piatimi rokmi, ale zatiaľ čo vtedy bola roztrieštená, dnes pod jeho vedením nachádza spoločný hlas. Nechala za sebou Marine Le Penovú s necelou pätinou voličov aj niekdajšiu hlavnú pravicovú stranu Republikánov, ktorá oslovila niečo cez desatinu Francúzov. Napriek tomu Mélenchon víťazom nie je a pravdepodobne zostane bez reálneho vplyvu.

Spomínané čísla totiž veľa neznamenajú, pretože Francúzi volia svoj parlament podľa komplikovaného väčšinového systému. Je takmer isté, že po druhom kole v nedeľu 19. júna bude v parlamente najsilnejšie zastúpený práve Macronov blok. Môže však stratiť väčšinu.

Na základe odhadov vychádzajúcich z prvého kola osciluje Macronov konečný výsledok okolo absolútnej väčšiny 289 kresiel. Ale aj keď túto métu nedosiahne, bude sa môcť dohovoriť s Republikánmi. Sú mu ideovo blízki a niekoľko jeho kľúčových ministrov pochádza z ich radov. Síce už nebudú mať stovku poslancov ako doteraz, ale ani z parlamentu nezmiznú, ako sa niektorí báli po fiasku v prezidentských voľbách. Navyše sa najskôr stanú jazýčkom na váhach.

Macronovi tiež nič nehrozí od Marine Le Penovej. Tá sa raduje z debakla svojho pravicového rivala Érica Zemmoura aj z vyhliadky na vlastný parlamentný klub, ale jej politická váha dosiahne najviac tridsať kresiel bez akéhokoľvek koaličného potenciálu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.