18. júna, 05:55

Týždeň v Ríme: Vatikánske reformy sa hýbu, šéf diplomacie odmietol kompromisy pri integrite Ukrajiny

Týždeň v Ríme: Vatikánske reformy sa hýbu, šéf diplomacie odmietol kompromisy pri integrite UkrajinyVo Vatikáne. Foto: Bohumil Petrík

Hlavné témy vo Večnom meste boli pápežove slová o vojne na Ukrajine, jeho zdravie a vatikánske financie. Je tu ďalší prehľad vatikánskeho týždňa.

Vo Večnom meste i ďaleko za jeho hranicami rezonovali pápežove slová o Vladimirovi Putinovi, vojne na Ukrajine, NATO a o krutosti ruských jednotiek a žoldnierov. Krátko nato vatikánsky minister zahraničia arcibiskup Paul Gallagher na konferencii v Ríme povedal, že nemáme „podľahnúť kompromisom o integrite Ukrajiny“. Aktuálna situácia sa podľa sekretára pre vzťahy so štátmi sama osebe nevyrieši:

„Moje proroctvo je, ak chceme byť pesimisti, že na najbližšiu zimu nikdy nezabudneme.“ Pre prítomné médiá vrátane Štandardu spresnil, že mal na mysli možný nedostatok plynu, jedla a energie, ak by vojna pokračovala.

Komentátori sa vyjadrili k šíriacim sa správam, podľa ktorých Moskva vraj so záujmom a s rešpektom vníma vatikánsku snahu byť mediátorom konfliktu. Mal to povedať človek z tamojšieho ministerstva zahraničných vecí v ruskej televízii Ria Novosti. Nejde o žiadnu novinku a nič konkrétne z Východu, písalo sa v talianskom denníku Corriere della Sera. V Rusku možno týmto „vypočítavým“ vyjadrením ocenili, že František nateraz zanechal svoje želanie navštíviť Kyjev. Tieto zdanlivo priaznivé slová z Moskvy nateraz nespôsobujú veľké očakávanie, hoci rozvážnejšiemu Vatikánu i pápežovi sa hodia, uzavrel komentár v tlačovom vydaní periodika.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.