19. júna, 07:03

Koniec progresivistickej utópie

Koniec progresivistickej utópieChesa Boudin. Foto: www,chesaboudin.com

V USA sa obracia karta proti progresivizmu. Zvláštnosťou amerického systému je, že štátny zástupca je v mnohých oblastiach volený. K tomu sa pridali kalifornské zvyklosti, umožňujúce celkom jednoduché vyvolanie volieb o odstránení politika z funkcie. Minulý týždeň tak bol odvolaný hlavný prokurátor San Francisca Chesa Boudin, ktorý sa snažil z mesta urobiť akúsi utópiu podľa progresivistických princípov.

Možno bez preháňania napísať, že Boudin je extrémny ľavičiar. Narodil sa dvom významným členom radikálnej organizácie Weather Underground, ktorá v 70. rokoch terorizovala Ameriku. Keď mal 14 mesiacov, jeho matka bola odsúdená na 20 rokov a otec na 75 rokov za účasť na lúpeži, pri ktorej zomreli traja ľudia, ochranka a dvaja policajti a ďalší traja boli zranení. Boudina vychovali ďalší dvaja členovia Weather Underground, ktorí unikli väzeniu za terorizmus len preto, že súd uznal, že FBI si pri ich stíhaní počínala nelegálne.

Hoci vyrastal v teroristickej rodine, dostalo sa mu elitného vzdelania. Z jeho adoptívnych rodičov sa stali vysokoškolskí učitelia. Vysokoškolskou profesorkou sa stala aj jeho biologická matka po prepustení z väzenia v roku 2003. Sám Boudin vyštudoval Oxford a Yale.

Ľavicová výchova sa na ňom ale evidentne podpísala. V roku 2009 napríklad gratuloval venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi k zrušeniu limitov na počet funkčných období. Tvrdí, že návštevy rodičov vo väzení ho presvedčili o potrebe kriminálnej reformy.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.