20. júna, 06:09

Je na obzore dlhová kríza?

Je na obzore dlhová kríza?Eurové bankovky. Ilustračné foto: TASR/DPA

Mám pre vás dve posolstvá a rovno upozorňujem, že sa vám asi nebudú príliš páčiť. Je mi ľúto, ale musíme si naliať čistého vína.

Po prvé: inflácia sa stále nezlomila, jej koniec nie je v dohľade, zostane tu dlho. A indícií, prečo tomu tak je, je viac. Ale hlavným dôvodom je jednoducho a priamočiaro to, že strojcovia a vinníci inflácie doteraz nepochopili, kde sa inflácia vzala, a ďalej pokračujú v konaní, ktoré ju spôsobilo.

Nech sa pozriete v Európe kamkoľvek, všade vidíte rovnaký obrázok: V Česku sa napríklad v zrýchlenom konaní schvaľuje príspevok 5-tisíc českých korún (vyše 200 eur) na dieťa pre rodiny s ročným príjmom do milióna korún (vyše 40-tisíc eur). Ale to ešte nie je nič proti Rakúsku. V Rakúsku vláda predstavila súbor opatrení, ktoré majú domácnostiam a podnikom „pomôcť“ s vplyvmi vysokej inflácie. Zahŕňajú okrem iného jednorazový príspevok 500 eur pre každú dospelú osobu a 250 eur pre každé dieťa. Inými slovami, toto sú úplne klasické, nespochybniteľné helikoptérové peniaze. A tak by sme mohli pokračovať.

Helikoptérové peniaze

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.