17. júna, 10:40

Len pápež a Macron kazia hru

Len pápež a Macron kazia hruFoto: Macron/FB

V Európe sú iba dvaja vrcholní predstavitelia, ktorí pri vojne na Ukrajine hovoria inak. Agresiu Ruska odsudzujú a s Ukrajinou sú solidárni, ale o NATO, aj o Rusku hovoria inak. A médiá si už ani nedávajú námahu, aby o výrokoch prezidenta Macrona informovali.

Niekoľko týždňov po výroku „o štekaní NATO pri bránach Ruska“ sa pápež František opäť vyjadril k vojne na Ukrajine a k jej príčinám. V uplynulých dňoch opäť odsúdil brutalitu ruských vojsk na Ukrajine. Zároveň dodal: „Ale nebezpečenstvo je, že vidíme len toto, čo je obludné, a nevidíme celú drámu, ktorá sa odohráva za touto vojnou, ktorá bola možno istým spôsobom buď vyprovokovaná, alebo jej nebolo zabránené.“

O NATO potom povedal, že NATO nechápe, že „Rusi majú imperiálne správanie a nedovolia žiadnej cudzej mocnosti, aby sa k nim niekto priblížil“.

Pápežovi treba poďakovať

Pápežovi som za jeho slová vďačný, lebo vyjadrujú i môj postoj, ktorý sa snažím čitateľom roky tlmočiť. Dáva do zrejmej súvislosti ruskú inváziu na Ukrajinu so snahou o neobmedzené rozširovanie NATO. Táto súvislosť nijako nezmýva vinu z Ruska, ktoré je priamym vinníkom, a zároveň naznačuje nepriamu zodpovednosť politikov Západu, ktorí sa snažili inštalovať v štáte za ruskými hranicami vládu, ktorá je voči Rusku nepriateľská. To motivovalo (ak chceme použiť pápežovo slovo, tak provokovalo) Rusko k invázii.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.