17. júna, 05:48

Inflácia nahráva vzniku digitálnych peňazí centrálnych bánk

Inflácia nahráva vzniku digitálnych peňazí centrálnych bánkBudova Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom. Foto: TASR/AP

V roku 2014 by nikto nečakal, že Európska centrálna banka (ECB) bude mať problém krotiť infláciu. Problém bol opačný a hľadali sa všemožné cesty, ako infláciu zvyšovať na centrálnymi bankami vytúžené dve percentá. A nebola to len ECB, ale aj americký Fed, Česká národná banka a ďalšie centrálne banky po celom svete. Napriek tomu to bolo práve vtedy, keď tieto inštitúcie začali experimentovať s pojmom digitálne peniaze centrálnych bánk (central bank digital currency, teda CBDC).

Hľadal sa totiž nástroj, ktorý by v dobe nulových úrokových sadzieb a nízkej inflácie dotlačil domácnosti k vyššej spotrebe. Peniaze do ekonomiky tiekli, ale neotáčali sa v spotrebe tak, ako by sa centrálnym bankám páčilo. CBDC bolo niečo, čo stálo za preskúmanie.

Prvýkrát s týmto termínom prišla práve v roku 2014 britská Bank of England a nijako sa netajila tým, že ju inšpiroval bitcoin. Dávalo zmysel pozrieť sa na to, či kryptomena nie je len technologický výstrelok alebo azda konkurencia centrálnym bankám, ale aj na to, či by celá táto nová myšlienka nejako nemohla centrálnym bankárom pomôcť k vyššej inflácii.

Myšlienku ale čoskoro opustili, pretože sa zdala byť na použitie v menovej politike slepá. CBDC sa tu a tam vyskúšali, ale ako nástroj na vyvolávanie inflácie sa vhodné nezdali. V akomkoľvek dnes mysliteľnom návrhu sa im dalo vyhnúť, prípadne ich naozaj minúť, a tlačiť tak na vyššie ceny, ale na druhej strane by sme zase ušetrili viac fyzických či bankových eur. Donútiť nás nakupovať viac jedla nie je ľahké.

V centrálnej banke za vysoký úrok

Je ale oveľa jednoduchšie tlačiť nás do toho, aby sme nakupovali menej. A to by sa centrálnym bankám hodilo práve teraz v čase vysokej inflácie. CBDC sa dá ľahko predstaviť ako ďalší účet v internetovom bankovníctve, kam si klient banky môže posielať digitálne eurá. Robil by to rád, pretože účet by bol v skutočnosti vedený v centrálnej banke a tá by mu mohla ľahko pripisovať vysoké úroky.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.