17. júna, 05:47

To už nie je podrezanie si jednej vetvy, ale výrub stromu. Český priemyselník považuje elektromobilitu za slepú uličku

To už nie je podrezanie si jednej vetvy, ale výrub stromu. Český priemyselník považuje elektromobilitu za slepú uličkuPavel Juříček. Foto: FB/Pavel Juříček

Minulý týždeň potvrdil Európsky parlament návrh podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa, aby sa na území EÚ od roku 2035 zakázal predaj a registrácia nových vozidiel so spaľovacím motorom. Zákaz sa má týkať osobných a ľahkých úžitkových áut. Súbežne sa vyjednávajú parametre novej normy Euro-7, ktorá určuje, koľko môžu autá emitovať rôznych škodlivých plynov a častíc. Pokiaľ budú parametre nastavené drasticky, hrozí klasickým autám koniec ešte skôr. Čo si o tom myslí Pavel Juříček, majiteľ spoločnosti Brano Group, ktorá je najväčším českým dodávateľom dielcov pre automobilový priemysel.

Európsky parlament prijal zákaz spaľovacích motorov v nových autách od roku 2035. Čo to pre vaše podnikanie bude znamenať?

Pre nás to príliš veľa znamenať nebude, pretože sme sa vždy orientovali na karosériu a ovládanie rôznych prvkov. Ale, samozrejme, nad tými nezmyslami, ktoré vymýšľajú v Európskej únii a špeciálne v Komisii, nám odborníkom zostáva rozum stáť.

Môže komisár Frans Timmermans so svojimi nápadmi spôsobiť útlm automobilovej dopravy v Európe?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.