19. júna, 07:03

Vojna na Ukrajine je zásahom jednej veľmoci, ktorá ide proti sebaurčeniu národov, hovorí pápež

Vojna na Ukrajine je zásahom jednej veľmoci, ktorá ide proti sebaurčeniu národov, hovorí pápežPápežž František hovorí zástupu z okna Apoštolského paláca. Foto: AP/TASR

František pritvrdil slová vo svojej mierovej diplomacii v súvise s vojnou na Ukrajine. Požehnal tabuľu v slovenčine pre hrob svätého Cyrila.

„Prosím, nezabúdajme na mučený ukrajinský ľud vo vojne. Nezvyknime si žiť, akoby bola vojna vzdialená vec. Nech je naša spomienka, naše city, naša modlitba a naša pomoc vždy nablízku tomuto ľudu, ktorý toľko trpí a ktorý zakúša skutočné mučeníctvo.“

Takto si Petrov nástupca spomenul na slovanskú krajinu na tradičnej stredajšej generálnej audiencii.

Počas nej požehnal tiež pamätnú tabuľu v slovenčine venovanú pamiatke slovanských vierozvestcov a svätcov Cyrilovi a Metodovi. Osadia ju pri prázdnom hrobe svätého Cyrila v katakombách Baziliky sv. Klementa. Slovenský veľvyslanec pri Svätej stolici Marek Lisánsky potom tabuľu s pápežským požehnaním ukázal kardinálovi Jozefovi Tomkovi.

Koľko chudoby sa vyvoláva nezmyselnosťou vojny!

Ukrajina rezonovala taktiež v pápežovom posolstve na Deň chudobných, ktorý si cirkev pripomenie 13. novembra. Rímsky biskup v ňom uvažoval nad prehĺbením chudoby vo svete v dôsledku vojny a vyslovil nádej, aby sa tento deň stal príležitosťou na osobné i kolektívne spytovanie svedomia:

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.