Vojna na Ukrajine je zásahom jednej veľmoci, ktorá ide proti sebaurčeniu národov, hovorí pápež

pápež František Pápežž František hovorí zástupu z okna Apoštolského paláca. Foto: AP/TASR

František pritvrdil slová vo svojej mierovej diplomacii v súvise s vojnou na Ukrajine. Požehnal tabuľu v slovenčine pre hrob svätého Cyrila.

„Prosím, nezabúdajme na mučený ukrajinský ľud vo vojne. Nezvyknime si žiť, akoby bola vojna vzdialená vec. Nech je naša spomienka, naše city, naša modlitba a naša pomoc vždy nablízku tomuto ľudu, ktorý toľko trpí a ktorý zakúša skutočné mučeníctvo.“

Takto si Petrov nástupca spomenul na slovanskú krajinu na tradičnej stredajšej generálnej audiencii.

Počas nej požehnal tiež pamätnú tabuľu v slovenčine venovanú pamiatke slovanských vierozvestcov a svätcov Cyrilovi a Metodovi. Osadia ju pri prázdnom hrobe svätého Cyrila v katakombách Baziliky sv. Klementa. Slovenský veľvyslanec pri Svätej stolici Marek Lisánsky potom tabuľu s pápežským požehnaním ukázal kardinálovi Jozefovi Tomkovi.

https://standard.sk/92374/slovanska-bazilika-v-rime-uchovava-ostatky-svateho-cyrila-i-papeza-klimenta/

Koľko chudoby sa vyvoláva nezmyselnosťou vojny!

Ukrajina rezonovala taktiež v pápežovom posolstve na Deň chudobných, ktorý si cirkev pripomenie 13. novembra. Rímsky biskup v ňom uvažoval nad prehĺbením chudoby vo svete v dôsledku vojny a vyslovil nádej, aby sa tento deň stal príležitosťou na osobné i kolektívne spytovanie svedomia:

„Vojna na Ukrajine sa pridala k regionálnym vojnám, ktoré v týchto rokoch žnú smrť a ničenie. Ale tentoraz sa rámec ukazuje zložitejší kvôli priamemu zásahu jednej ‚veľmoci‘, ktorá má v úmysle presadiť svoju vôľu proti princípu sebaurčenia národov. Opakujú sa scény tragickej pamäti a opäť raz vzájomné vydieranie niekoľkých mocných prekrýva hlas ľudstva, ktoré volá po mieri. Koľko chudoby sa vyvoláva nezmyselnosťou vojny! Kdekoľvek sa pozrieme, vidíme, ako násilie zasahuje bezbranných a najslabších.“

Kto sa postará o ukrajinské ženy, keď nadšenie pomôcť pominie?

Stredobodom mediálnej pozornosti vo Vatikáne však boli pápežove slová v konverzácii so šéfredaktormi jezuitských časopisov Európy, ktorým sme sa venovali v osobitnom článku. Pontifik Jorge Bergoglio sa zmienil aj o svojom krátkom májovom stretnutí so ženami ukrajinských vojakov:

https://standard.sk/204435/zeny-dostojnikov-pluku-azov-u-papeza-dufame-ze-pomoze-zachranit-manzelov-v-azovstale/

„Všetci sme na tieto dramatické situácie veľmi citliví. Sú tu ženy s deťmi, ktorých manželia tam bojujú [v takzvanom Azovskom pluku v Mariupole, pozn. red.]. Mladé a krásne ženy. Ale pýtam sa sám seba: čo sa stane, keď nadšenie pomôcť pominie? Kto sa o tieto ženy postará, ak situácia prestane byť pálčivá? Máme hľadieť poza rámec konkrétnych činov v tejto chvíli a zistiť, ako ich podporiť, aby sa nestali obeťami nelegálneho obchodovania s ľuďmi, aby neboli zneužité, pretože supy už krúžia.“

Pápež ocenil Budhu

Budha a Ježiš pochopili potrebu prekonať sebectvo, ktoré vyvoláva konflikty a násilie, uznal najvyšší veľkňaz katolíckej cirkvi na stretnutí s budhistickými mníchmi a laikmi z Thajska:

„Vyhýbať sa zlu, kultivovať dobro a očistiť svoju myseľ, toto je učenie Budhu. Ježiš povedal svojim učeníkom: ‚Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali navzájom. Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás.‘ Dnes je našou úlohou viesť našich veriacich k živšiemu vnímaniu pravdy, že všetci sme bratia a sestry.“

Ako dodal, spoločne majú pestovať dialóg, súcit a pohostinnosť voči všetkým ľuďom, najmä chudobným a vylúčeným.


Ďalšie články