16. júna, 05:41

Zákaz spaľovacích motorov po roku 2035 stále nemusí prejsť. Aký je postoj Slovenska?

Zákaz spaľovacích motorov po roku 2035 stále nemusí prejsť. Aký je postoj Slovenska?Na snímke zľava minister životného prostredia SR Ján Budaj a predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: František Iván/TASR

Hoci milovníci vône benzínu po minulotýždňovom hlasovaní europarlamentu masovo omdlievali, je pravdepodobné, že nové auto s obľúbeným spaľovacím motorom si v Únii kúpia aj po roku 2035. Jedným z dôvodom je odpor predstaviteľov členských štátov a automobilového priemyslu. Aké stanovisko má k téme vláda Slovenska?

Poslanci Európskeho parlamentu odklepli minulý týždeň v stredu prelomový návrh Európskej komisie, podľa ktorého má do roku 2035 prísť k zákazu predaja nových osobných a ľahkých úžitkových áut so spaľovacími motormi.

Mnoho laických pozorovateľov verdikt europarlamentu pochopilo ako definitívny. Opak je však pravdou a proces sa ešte stále môže skomplikovať natoľko, že nebude prekvapením, ak zákaz obsiahnutý v širšom balíku Fit for 55 napokon prejde so širokou škálou výnimiek alebo sa jeho účinnosť o niekoľko rokov posunie.

Na rade je totiž rokovanie zástupcov Európskeho parlamentu a Európskej komisie so zástupcami Rady Európskej únie, teda predstaviteľmi členských krajín, takzvaný trialóg. Výsledný kompromis bude znovu potvrdzovať parlament aj Rada EÚ.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.