15. júna, 13:05

Čo znamená vymazanie Blahu

Čo znamená vymazanie BlahuNa snímke poslanec NR SR Ľuboš Blaha (SMER-SD) počas 60. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 15. marca 2022. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Trvalé zablokovanie stránky najviac sledovaného slovenského politika na Facebooku za jasotu údajných milovníkov slobody nebolo primeraným opatrením. Existujú na to prinajmenšom tri vážne dôvody.

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha je jedným z bizarných zjavov na slovenskej politickej scéne, predovšetkým pre kolosálny zvrat v jeho vystupovaní v posledných rokoch. Platí to po obsahovej, ale aj po formálnej stránke, čím neustále podlieza latku nastavenú sebou samým.

Ešte pred niekoľkými rokmi sa premával na dúhových pochodoch, dnes bráni tradičné hodnoty. Časopis Zem a Vek priamo v parlamente nazýval „konšpiračným plátkom“, no dnes je pravidelným hosťom jeho diskusných relácií. Hlásil sa k voltairovskému chápaniu slobody slova, no v súčasnosti je najaktívnejší odstraňovač aj vecných kritických názorov v galaxii, keďže na svojej stránke zmazal desiatky tisíc komentárov.

Vytrvalo sa síce hlási k Marxovi, ale zatiaľ čo v minulosti usiloval o akademickú kariéru a rešpekt s tým spojený, teraz tvoria jadro jeho vyjadrení heslovité statusy, ktoré zameriava na široké davy a prvú signálnu sústavu. Provokatívnosť nie je problém, ale akademikovi vždy svedčí presnosť, tento poslanec však v poslednom období na tribúnach rád zatína päsť, vyvoláva pudy a blahuje. Pod tým rozumieme silené a manipulatívne preháňanie, ktorým svojim oponentom pomáha. Ako keď zostrihal video Zuzany Čaputovej, v ktorom pred voľbami nechcela vyjadriť súhlas s americkými základňami na našom území. Z jej váhania a alibizmu, čo sa dalo proti nej silno použiť, s nožnicami urobil paškvil, z čoho potom Čaputová vyšla lepšie ako Blaha.

Otázku, prečo Blaha tak degraduje, ale nechajme povolanejším.

Berme jeho rozhodnutie na vedomie, rozhodol sa predsa slobodne a vedome a tento jeho prerod mu každopádne zabezpečuje politickú moc. Na tlačovkách aj tribúnach dnes stojí vedľa Roberta Fica, z eléva je de facto jeden z najvplyvnejších mužov preferenčne druhej najsilnejšej strany.

Blahov politický charakter by nám ale nemal zahmlievať úsudok pri tom, čo v utorok voči nemu spravil Facebook. Úplné zmazanie zhruba 175-tisícovej stránky v čase, keď sú sociálnej siete novými námestiami, totiž nemôžu ospravedlniť akékoľvek osobné či politické antipatie. Dôvody musia byť nepriestrelné. Položme si teda otázku: boli?

Hoci zmes centristov, liberálov a progresívcov mylne označovaná za milovníkov slobody jasá, existujú prinajmenšom tri momenty na zdvihnutie varovného prsta.

V prvom rade, oficiálne príčiny Blahovho odstránenia sú veľmi chabé.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.