16. júna, 05:42

Rakúsko schválilo rovnakú sociálnu dávku pre každého

Rakúsko schválilo rovnakú sociálnu dávku pre každéhoĽudia v uliciach Viedne. Foto: TASR/AP

Rakúsko rozbieha ťažký kaliber nových sociálnych dávok. To tu ešte nebolo. Sociálne dávky kompenzujúce prudký rast cien (v Rakúsku dosahuje zatiaľ osem percent) majú podľa vládneho návrhu dostať všetci. Chudobní, bohatí, stredná trieda – úplne všetci. O výške bude rozhodovať iba vek. Každý dospelý dostane jednorazovo 500 eur, dieťa 250 eur a dôchodca 300 eur.

Štátne inflačné sociálne dávky začnú vyplácať začiatkom jesene. Okrem toho ešte Rakúšania plánujú odložiť uhlíkovú daň, ktorú sa pôvodne chystali uvaliť na firmy. Podnikom okrem toho budú (hlavne v tých na spotrebu najnáročnejších odvetviach) kompenzovať ceny energií.

Inflačná špirála

Pohľad do rakúskych rodinných účtov ukazuje, že tieto vládne jednorazové dávky rozhodne zdraženie tovaru a služieb ľuďom celkom nekompenzujú. Je to politická demonštrácia, že sa niečo deje. Že sa vláda čosi snaží robiť. Zakrýva fakt, že je proti inflácii úplne bezmocná. Len naleje do ekonomiky, už tak roztočenej vysokou infláciou, ďalších 28 miliárd eur. Okrem toho sa ale budú ľuďom a firmám nalievať aj ďalšie peniaze.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.