15. júna, 17:25

Räsänenová: Znepokojuje ma falošné svedectvo fínskej prokuratúry

Räsänenová: Znepokojuje ma falošné svedectvo fínskej prokuratúryFínska poslankyňa Päivi Räsänenová. Foto: Archív Päivi Räsänenovej

Proces s fínskou političkou Päivi Räsänenovou pokračuje. Štátna prokuratúra sa po prehre v ostro sledovanom procese odvolala. Politička otvorene hovorí o tom, čo ju na správaní prokuratúry znepokojuje.

„Mojím cieľom je získať právny precedens v práve na slobodu prejavu a na náboženskú slobodu.“ Takto komentovala fínska politička Päivi Räsänenová obnovu ostro sledovaného súdneho procesu o slobode prejavu. Okrem toho ešte povedala:

„Pre mňa by bolo primerané víťazstvo, ktoré sme dosiahli na okresnom súde, ale oslobodzujúce rozsudky vyšších súdov majú širší význam. Predĺženie súdneho procesu umožní vytvorenie právneho precedensu o slobode prejavu a vierovyznania dokonca od vyššieho súdu. To by potom slúžilo ako právny návod týkajúci sa akýchkoľvek podobných obvinení v budúcnosti. Pevne dúfam, že nik iný nebude v nasledujúcich rokoch vystavený podobným obvineniam.“

Odvolací súd v Helsinkách totiž prijal žiadosť obžaloby voči bývalej ministerke vnútra v procese, ktorý vzbudil svetovú pozornosť. Koncom marca 2022 ju okresný súd vo fínskom hlavnom meste oslobodil, čo obhajoba označila za obrovské víťazstvo.

Teraz sa však vec nanovo otvára, kľúčovú rolu hrá fínska prokuratúra, s ktorou má Räsänenová zlé skúsenosti už z prvého procesu. Otvorene hovorí o falošnom prístupe štátneho orgánu voči jej osobe.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.