15. júna, 09:02

Matovičov zákon má šancu prejsť, možnosti sú dve

Matovičov zákon má šancu prejsť, možnosti sú dveBoris Kollár a Peter Pčolinský zo strany Sme rodina. Foto: Jaroslav Novák/TASR
Matúš Sýkora Stážista v denníku Štandard.

Oslovili sme vládnych poslancov, ktorí podporili zákon na pomoc rodinám a dnes váhajú alebo sú proti, aké vidia šance na schválenie tohto zákona a prelomenie veta prezidentky Čaputovej. Možnosti sú dve, jednu reprezentuje prelomenie veta, o čom sa má hlasovať o týždeň, druhú prepracovanie zákona.

Začnime v strane, kde mienia hlasovať opäť jednotne a za. Najjednoznačnejšia podpora z vládnej koalície na prelomenie veta prezidentky prichádza zo strany Sme rodina. Na otázku, či na základe doterajších rokovaní a diskusií možno usúdiť, či daný zákon má šancu opäť uspieť v parlamentnom pléne, poslanec strany Sme rodina Peter Pčolinský povedal: „Je dôležité, či ľudia dostanú tie peniaze čím skôr. My tu hráme aj o čas. Je vážna ekonomická kríza u nás aj všade vo svete. Hrať sa tu na to, či išlo alebo nešlo niečo skráteným legislatívnym konaním je podľa mňa úplne mimo toho, čo potrebujeme riešiť, a teda pomoc ľuďom.“

Pčolinský vidí problém v stave a komunikácii koaličnej rady, predovšetkým pokiaľ ide o stranu SaS, ktorá bola už aj pri prvom hlasovaní odporcom predkladaného návrhu. Sme rodina sa však určite bude snažiť presadiť, aby zákon prešiel.

Odklad hlasovania, ku ktorému malo dôjsť na začiatku parlamentnej schôdze, spôsobili najmä poslanci OĽaNO, najaktívnejšie proti prelomeniu veta vystupovali na klube traja z nich, Juraj Krúpa, Kristián Čekovský a Andrej Stančík. Štandard poslanca Stančíka preto oslovil, aké šance dáva zákonu a prelomeniu veta. Je presvedčený, že zákon má šancu prejsť aj druhýkrát, ale podporu zákona zo strany jednotlivých poslancov teraz nemožno presne odhadnúť: „Myslím, že má (šancu prejsť). Momentálne sme v štádiu rokovania, ale chápem, že sú tu mnohé výhrady. Ešte k tomu budeme mať klub, takže dopredu nemá zmysle dávať žiadne ultimatívne vyjadrenia,“ povedal pre Štandard.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.