Twitter pred pár dňami zablokoval oficiálny účet Donalda Trumpa, ktorý budúci týždeň opúšťa Biely dom. Miliardár a majiteľ spoločností Tesla a SpaceX Elon Musk pred takýmito praktikami internetových gigantov varuje.

Twitter permanentne zablokoval účet dosluhujúceho prezidenta Spojených štátov začiatkom roka a k podobnému kroku pristúpil aj Facebook a Instagram. Na tejto sociálnej sieti nebude prezident figurovať minimálne do inaugurácie Joea Bidena. Tá je naplánovaná na 20. januára.

Dôvodom zablokovania Trumpovho účtu na sociálnych sieťach bolo podľa spoločností podnecovanie k násiliu, ktoré viedlo k útoku na sídlo amerického Kongresu, ale aj spochybňovanie výsledkov prezidentských volieb. Twitter v zdôvodnení zablokovania exprezidentovho účtu uviedol, že tým chcel „predísť ďalšiemu podnecovaniu k násiliu“. Šéf Twitteru Jack Dorsey nesôr dodal, že toto rozhodnutie bolo správne, ale je to nebezpečný precedens.

Na takéto praktiky veľkých technologických firiem, ktoré ovládajú sociálne siete, upozornil na Twitteri miliardár a zakladateľ spoločností SpaceX a Tesla Elon Musk. Ide o jedno z varovaní, že takzvaná „cancel culture“ teda „kultúra vymazávania“ iných názorov môže byť nebezpečná.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.