14. júna, 18:27

Zvyšovanie daní korporáciám Maďarom zdražuje letenky. Orbánovi sa plat zdvojnásobil a získal nové právomoci

Zvyšovanie daní korporáciám Maďarom zdražuje letenky. Orbánovi sa plat zdvojnásobil a získal nové právomociFoto: Orbán/FB

Keď v máji Viktor Orbán zostavil už štvrtú vládu v poradí, presadil vyššie zdanenie veľkých nadnárodných firiem. Podľa očakávaní už niektoré firmy prenášajú náklady na obyvateľov. Medzičasom parlament schválil premiérovi zdvojnásobenie platu a právomoci rozhodovať o mzdách ministrov.

Keď chýbajú peniaze, ľavicoví aj pravicoví populisti majú neraz naoko jednoduché riešenie – zdaniť boháčov a veľké nadnárodné firmy. Dôsledky sú obvykle učebnicové. Boháči si začnú premiestňovať majetok alebo sa rovno sťahujú za hranice. Videli sme to za vládnutia Francoisa Hollanda, keď prijal 75-percentnú daň pre najbohatších. Bohatí Francúzi sa sťahovali do Belgicka a napríklad herec Gérard Depardieu prijal ruské občianstvo. Firmy sa zas buď presúvajú, alebo náklady prenášajú na zákazníkov.

Druhá možnosť sa stáva realitou v Maďarsku. Tamojší predseda vlády Viktor Orbán koncom mája zvýšil dane bankám, obchodným reťazcom, poisťovniam, mobilným operátorom, energetickým firmám a aerolíniám. Neskôr na zoznam pribudli aj farmaceutické spoločnosti. Odôvodnil to zlým stavom rozpočtu, rastúcim cenám energií a infláciou.

Podobný návrh zaznel od slovenského ministra financií Igora Matoviča. Peniaze na protiinflačné kompenzačné opatrenia chcel získať zdanením 100 najväčších firiem. Za vlád Smeru zas bol populárny bankový odvod, ktorý spôsoboval zvyšovanie poplatkov pre klientov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.