14. júna, 18:17

Juhom Moravy sa po necelom roku opäť prehnalo tornádo

Juhom Moravy sa po necelom roku opäť prehnalo tornádoHasiči odstraňujú škody po tornáde, ktoré sa pohraničnou obcou Lanžhot prehnalo 13. júna 2022. Foto: Twitter/HZS JMK

Necelý rok po bezprecedentnej prírodnej katastrofe u našich západných susedov sa českým územím v tesnej blízkosti Slovenska prehnalo ďalšie tornádo. Veterný vír skúmali meteorológovia a hasiči podnikli desiatky výjazdov, po búrke zostali zničené domy a pováľané stromy.

V podvečer 13. júna sa Juhomoravským krajom v susednej Českej republike prehnala silná búrka, ktorej súčasťou bolo aj tornádo spozorované v obci Lanžhot nachádzajúcej sa medzi mestami Břeclav a slovenskými Kútmi, nad ktorými sa takisto objavil veterný vír.

Tromba nad obcou Kúty pri českých hraniciach

Hoci obyvatelia obce i médiá začali skloňovať pojem tornádo takmer okamžite, oficiálne museli jeho prítomnosť potvrdiť až meteorológovia. „Už od včerajšieho večera sa objavuje množstvo svedectiev, hlásení o škodách, ale aj videí, ktoré naznačujú, že obec Lanžhot pravdepodobne zasiahlo tornádo. Predbežné informácie naznačujú, že mohlo ísť o tornádo miernej intenzity F1,” napísal Český hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti Twitter.

„V súvislosti s výdatným dažďom hasiči medzi 17:30 a 19. hodinou vyrazili k 32 udalostiam. Najčastejšie sme zasahovali pri spadnutých stromoch. Silný vietor odtrhol časť strechy na bytovom dome v Břeclavi,” napísali hasiči Juhomoravského kraja a pripojili viaceré fotografie zachytávajúce spúšť po búrke.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.