16. júna, 05:41

Nenaplnené očakávania postcovidového reštartu: hospodársku obnovu mala ťahať spotreba, to sa však nestalo

Nenaplnené očakávania postcovidového reštartu: hospodársku obnovu mala ťahať spotreba, to sa však nestaloIlustračné foto: TASR/Milan Kapusta
Samuel Kolesár Vysokoškolský študent a stážista v Štandarde

Rast ekonomík po pandémii mali podľa očakávaní ťahať najmä spotrebitelia. Odhadovalo sa, že sa utlmenie spotreby počas pandémie prejaví v jej prudkom náraste po uvoľnení opatrení, čo výrazne podporí hospodársky rast. V apríli ešte v USA vzrástli spotrebiteľské výdavky o takmer jedno percento, no predpovede sa pomaly začínajú meniť. Dôvodom sú hlavne neisté očakávania a s tým spojený pesimizmus.

Nálada spotrebiteľov a ich očakávania sa od začiatku vojny na Ukrajine zhoršili. Európski spotrebitelia majú vo veľkej miere negatívne názory na súčasný stav svojich národných ekonomík. Podľa prieskumu McKinseyho inštitútu v piatich krajinách eurozóny, je v každej z nich viac ako polovica spotrebiteľov, ktorí si myslia, že ich ekonomika je v zlom stave. Ide pritom o európskych hospodárskych lídrov ako Veľká Británia, Nemecko či Francúzsko.

Dôvera v súčasný ekonomický stav krajiny. Zdroj: mckinsey.com

Očakávania vývoja ekonomiky boli podľa prieskumu ešte negatívnejšie ako počas obdobia pandémie. Až 37 percent respondentov vyjadrilo pochybnosti o úspešnom hospodárskom oživení, čo presahuje dokonca aj najhoršie úrovne pesimizmu zaznamenané počas koronakrízy. Obvykle platí, že nálada spotrebiteľov sa následne premietne do zmeny spotrebiteľských výdavkov, no trvá to nejaký čas, zvyčajne jeden až dva štvrťroky.

Dôvera v hospodárske oživenie ekonomiky. Zdroj: mckinsey.com

Aj spoločnosť Allianz vníma negatívnu náladu spotrebiteľov. Na základe májového prieskumu medzi viac ako 2 500 obyvateľmi Nemecka, Francúzska a Talianska predpokladá pokles v spotrebiteľských výdavkov. Ten by sa mal v tomto roku v rámci eurozóny vyšplhať na zhruba 70 miliárd eur, čo predstavuje približne 500 eur na jednu domácnosť. Je to suma, ktorú domácnosti v roku 2022 neutratia pre nedostatok dôvery, neistotu a pesimistické očakávania.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.