14. júna, 14:58

Počúvame len neustále sľuby. Tri tisícky lekárov z nemocníc hrozia výpoveďou

Počúvame len neustále sľuby. Tri tisícky lekárov z nemocníc hrozia výpoveďouPeter Visolajský. Foto: TASR/Pavol Zachar

AKTUALIZOVANÉ Tri tisícky lekárov deklarujú, že dajú výpoveď, ak vláda nezačne riešiť problémy slovenského zdravotníctva. Informoval o tom predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský po utorňajšom stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom.

„Okrem toho, že pán premiér a ostatní zúčastnení povedali, že situácia je v slovenskom zdravotníctve vážna a chýba nám zdravotnícky personál, nedostali sme ani dnes jasnú odpoveď, čo ďalej a aké kroky sa chystajú,“ oznámil Visolajský. Lekárski odborári zároveň pripustili, že podľa utorkového rokovania je takmer vylúčené, aby do konca júna došli k definitívnemu verdiktu.

V posledných dňoch sa pre nedostatok zdravotníkov maľujú alebo zatvárajú nemocničné oddelenia. „Ak je obmedzený chod oddelenia v odľahlom kúte Slovenska, je to varovný signál. Ale ako máme nazvať takzvané dočasné zatvorenie oddelenia na liečbu rakoviny v Národnom onkologickom ústave v centre Slovenska?“ pýta sa Visolajský a dodáva, že ani ministerstvo zdravotníctva, ani vláda neriešia odliv zdravotníkov. „Počúvame neustále len sľuby a riešenia neprichádzajú,“ povedal predseda LOZ.

Kedysi by vyhlásili núdzový stav

Lekárske odbory zdôrazňujú, že situácia je vážna a veľká väčšina lekárov univerzitných, fakultných a niektorých menších nemocníc podporuje požiadavky LOZ. Okolo 3-tisíc deklarácií k výpovediam lekárov nie je podľa nich konečný stav. V roku 2011 LOZ vyzbieralo podobný počet podpisov, ale na Slovensku v tom čase pracovalo viac lekárov i sestier. V roku 2011 už samotná výpoveď necelých 2-tisíc lekárov znamenala vyhlásenie núdzového stavu. „Časový limit nedávame vláde my, ale preťažený neriešený systém, ktorý pre pacientov prestáva fungovať,“ zdôraznil Visolajský.

Okolité štáty podľa lekárskych odborov stabilizovali svojich zdravotníkov a riešia problémy svojich zdravotníckych systémov. „Naopak, slovenské vlády zdravotníctvo neriešia a s lekármi len bojujú,“ vyjadril sa Visolajský.

Požiadavky zdravotníkov vyžadujú opatrenia, na ktorých nie je dohoda, tvrdí Heger

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vníma požiadavky zdravotníkov, ich vyriešenie však podľa neho vyžaduje identifikáciu a schválenie dodatočných opatrení, na ktorých zatiaľ nie je dohoda. Jeho stanovisko komunikovala hovorkyňa Ľubica Janíková.  

„Premiér Eduard Heger citlivo, ale zároveň naliehavo vníma potreby lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych zamestnancov. Keďže ide o každoročný, teda štrukturálny výdavok, vyriešenie týchto potrieb je, žiaľ, spojené s identifikáciou a schválením dodatočných opatrení, na ktorých zatiaľ nie je dohoda,“ uviedla premiérova hovorkyňa.

LOZ na jar tohto roka vyhlásilo štrajkovú pohotovosť a vyzvalo vládu na riešenie situácie v zdravotníctve. Požiadavky lekárov sa týkajú systémového riešenia miezd nemocničných sestier a nemocničných lekárov, reflektujúc situáciu v krajinách V4. Prioritou má byť tiež systém financovania nemocníc, aby neboli nútené liečiť pod náklady, podpora lekárskych fakúlt, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov a reforma následného vzdelávania lekárov.

Lekárske odbory tiež požadujú pomerné zvýšenie personálneho a priestorového zabezpečenia v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť o pacientov zo zrušených oddelení po optimalizácii siete nemocníc.

(sita, tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.