14. júna, 15:42

Matovič musí pri prelomení veta prezidentky riešiť tri veci naraz. Ale 76 hlasov má na dosah

Matovič musí pri prelomení veta prezidentky riešiť tri veci naraz. Ale 76 hlasov má na dosahRomana Tabak. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Ak sa Igor Matovič rozhodne pre silové riešenie a bude chcieť prehlasovať veto prezidentky Zuzany Čaputovej, môže si dovoliť stratiť aj niekoľko vlastných poslancov z klubu, aj dvoch poslancov Za ľudí. Z pôvodnej väčšiny 83 hlasov by mu stále zostalo 76 poslancov, čo stačí na prelomenie veta. Má to však niekoľko úskalí, preto musel hlasovanie odložiť. Rozhodne každý jeden hlas.

Predseda parlamentu Boris Kollár otvoril v utorok popoludní rokovanie 66. schôdze parlamentu. Súčasťou vyše 70-bodového programu je aj zákon o financovaní voľného času dieťaťa, ktorý vrátila prezidentka Zuzana Čaputová na opätovné prerokovanie. Zákon na predchádzajúcej schôdzi podporilo 83 poslancov. Vetovaný zákon má ale prísť na rad v programe až o týždeň v utorok.

Pôvodne sa o ňom malo hlasovať hneď úvode schôdze, s prelomením veta však nesúhlasí skupinka liberálnych poslancov v OĽaNO Juraj Krúpa, Andrej Stančík či Kristián Čekovský. Klub mal včera po polnoci zasadnutie, jednotu nenašli. Rokovania pokračujú aj dnes. Ostatné strany a poslanci svoj postoj už oznámili.

Ak by boli problematickí len traja spomínaní poslanci OĽaNO, Matovič by nemal dôvod ustupovať a hlasovanie odkladať. Úplne isté však nie sú ani hlasy poslankýň Anny Miernej a Jany Majorovej Garstkovej, váhať môžu aj ďalší dvaja-traja poslanci OĽaNO (spolu 7 až 8 neistých hlasov). Preto ich chce nechať predseda strany vyrozprávať sa a postupne presvedčiť. Pondelňajšie rokovanie malo byť pokojné, Matovič zatiaľ, zdá sa, nervózny nie je. So všetkými okrem troch jasne vyhranených poslancov (Krúpa, Stančík, Čekovský) sa podľa kuloárnych informácii dá ešte dohodnúť. Zo 48 poslancov OĽaNO tak možno predbežne počítať so 45 hlasmi na prelomenie veta. Pod tlakom sa v klube ale ocitol aj Juraj Krúpa, Matovič teda cíti príležitosť presvedčiť oponentov. Dá sa očakávať, že na disciplíne v klube bude trvať.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.