15. júna, 06:43

Veľká analýza: Kyjev denne stráca zrejme viac ako tisíc vojakov

Veľká analýza: Kyjev denne stráca zrejme viac ako tisíc vojakovUkrajinskí vojaci jazdia na obrnených transportéroch v meste Kramatorsk. Foto: TASR / AP

Ruská invázia na Ukrajinu sa dostala do fázy materiálnej vojny, ktorú charakterizujú masívne delostrelecké duely. Vyčerpanie súpera začína byť dôležitejšie než územné zisky.

Bojové operácie sa koncentrujú v troch hlavných oblastiach – v Donecku, v okolí Charkova a v Chersonskej oblasti, pričom práve boje v Donecku pravdepodobne rozhodnú o víťazovi terajšej fázy vojny.

Donbas

Donbas je momentálne najdôležitejším miestom bojov s najväčšou koncentráciou bojovej techniky a živej sily. Najtuhšie boje prebiehajú na sever od mesta Sloviansk, v aglomerácii Severodoneck-Lysyčansk a v okolí obce Popasna.

Približná frontová línia na Donbase k 10. 6. 2022. Zdroj: Twitter/Jomini of the West

Dôležitosť bitky o Severodoneck vzrástla po tom, ako sa Ukrajina rozhodla neustúpiť a vyhnúť sa tak vzniku nebezpečnej kapsy, ale naopak aglomeráciu ešte viac posilnila. Rusko reagovalo taktiež posilnením svojej ofenzívy na mesto.

Ubránenie aglomerácie by Ukrajine umožnilo udržanie viacerých dôležitých komunikácií. Tým by sa predĺžil jej operačný dosah až na sever mesta Luhansk. Ak by sa však Rusom podarilo aglomeráciu Severodoneck – Lysyčansk obsadiť, otvorila by sa pred nimi cesta na málo opevnený a zle obrániteľný západný Donbas. Najbližšia obranná línia Ukrajiny by ich čakala až na východ od miest Sloviansk a Kramatorsk.

Pre pád aglomerácie Severodoneck – Lysyčansk, ako aj vytvorenie možnej kapsy, bude rozhodujúci vývoj bojov na fronte v okolí obce Popasna, kde sa ruské sily pokúšajú o prielom smerom na mesto Bachmut a posledné dve cestné komunikácie, ktoré spájajú miestne sily so zvyškom územia pod kontrolou Kyjeva.

V oblasti na sever od Sloviansku sa ruské sily medzi 1. a 6. júnom pokúsili neúspešne obsadiť obec Velyka Komyšuvacha, boli však odrazené. Naopak, ukrajinským silám sa po prvotných neúspechoch v nedeľu údajne podarilo obsadiť obce Zavodi a Spivakivka na západ od strategicky dôležitého, Rusmi kontrolovaného mesta Izium.

Video: Evakuácia zranených ruských vojakov

Na juh od Iziumu sa Rusi snažia zatiaľ neúspešne obísť a obsadiť ukrajinské pozície v obci Dovhenke. Na juhovýchod od tohto mesta už bol postup ruských vojsk výraznejší. Ešte 5. júna prelomili ukrajinské obranné línie a za krátky čas obsadili obce Ščurove, Sosnove, Pasika a najmä mesto Jarova. Pod ich kontrolu sa tak dostali všetky oblasti na východ od rieky Siverskyj Donec.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.