21. júna, 13:42

Čo ak Putin naozaj uvažuje ako Peter Veľký?

Čo ak Putin naozaj uvažuje ako Peter Veľký?Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Uplynulé týždne priniesli viaceré príklady ruského imperiálneho uvažovania. Má Litva či Estónsko dôvod na obavy? Rozdiel medzi ruskou mediálnou propagandou a oficiálnou politikou je čoraz menší.

Najnovšia správa je z pondelka. Rusko varovalo Litvu, že ak neobnoví možnosti zásobovania Kaliningradskej oblasti, čo je ruská exkláva medzi Litvou a Poľskom, podnikne voči Litve nevyhnutné opatrenia. Ide o tranzit tovarov cez územie Litvy, tá sa bráni, že je viazaná týmto postupom kvôli sankciám EÚ. Podrobnosti rozoberieme nižšie, pointou je, že Litva je aj členským štátom NATO, akýkoľvek vojenský útok proti Litve by bol útokom proti NATO. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov hovorí, že situácia je „viac ako vážna“ a Litva „porušila všetko“. Jej správanie považuje za bezprecedentné.

Ďalším čerstvým príkladom bola Putinova reakcia na výrok prezidenta Kazachstanu Kasyma-Žomarta Tokajeva. Potom ako na stretnutí s Putinom v Petrohrade koncom týždňa odmietol uznať nezávislosť separatistických republík na Donbase, Putin reagoval výrokom: „Čo je to Sovietsky zväz? Je to historické Rusko.“ Do Sovietskeho zväzu patrili aj tri pobaltské štáty.

Krátko predtým Putin počas výročia narodenia Petra Veľkého prirovnal svoju politiku k jeho, a teda že Rusko nič nedobýja, iba si berie to, čo mu už predtým patrilo.

Ako to teda je, má Rusko imperiálne chúťky a zastaví sa na Ukrajine? Na jednej strane nedokázalo dobyť Kyjev, ale súčasne je vojensky úspešné na východe a juhu Ukrajiny, ako máme teda rozumieť najnovším odkazom z Kremľa? Treba rozlišovať medzi ruským štátom a mediálnou propagandou, ale oplatí sa poznať aj jedno, aj druhé.

Propagandisti v ruskom éteri

Ruský imperializmus je evergreenom ruských televíznych relácií v hlavnom vysielacom čase. Istotou je Pervyj Kanal, Rossija 1, kde môžete počúvať vojnovú propagandu, štváčov a revizionizmus najhrubšieho zrna.

Nie je to tak dávno, čo moderátorka Oľga Skabejevová ukazovala v priamom prenose dĺžku letu balistických striel Sarmat do Berlína, Paríža a Londýna.

„Ak si myslíte, že sa zastavíme na Ukrajine, 300-krát si to premyslite. Pripomínam, že Ukrajina je len medzistupňom v zaisťovaní bezpečnosti Ruskej federácie,“ vyhlásil ruský novinár a verný Putinov propagandista Vladimir Solovjov.

Šéfredaktorka prokremeľskej televízie RT Margarita Simonjanová sa tiež neraz blysla úderným vyjadrením, napríklad: „Buď na Ukrajine prehráme, alebo začne tretia svetová vojna. Myslím si, že druhý variant je realistickejší.”

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.