14. júna, 13:11

Ruská technológia, ktorá zmenila pomery vo vojne na Ukrajine

Ruská technológia, ktorá zmenila pomery vo vojne na UkrajineIlustračná foto: Ruský vojak v Mariupole 12. júna 2022. TASR/AP

Expertov pôvodne prekvapovala zdanlivá neschopnosť Moskvy využiť technológie rádioelektronického boja počas prvej etapy ruskej invázie na Ukrajine. Podľa dostupných svedectiev z bojov na Donbase sa to už zmenilo.

Začnime najskôr odpoveďou na otázku, čo je rádioelektronický boj. Všeobecným cieľom rádioelektronického boja (ďalej už len REB) je znemožniť protivníkovi získať kontrolu a výhodu v elektromagnetickom spektre a zároveň zabezpečiť bezpečný a ničím nerušený prístup pre seba a svojich spojencov, pričom využiť sa dá na útok, ochranu a podporu.

Podplukovník amerických vzdušných síl Glenn Carlson, ktorý má bohaté skúsenosti so sférou REB, uviedol, že táto sféra sa podobá na šach. „Vždy sú tam ťahy a odvetné ťahy. Keď som s tým začal, nazývali sme to elektronické protiopatrenia. A potom boli elektronické proti-proti-opatrenia. Od týchto termínov sme prešli k elektronickej podpore, elektronickému útoku a elektronickej obrane, inak by sme skončili s priveľa proti-,“ dodal na vysvetlenie.

Pri útoku sa najčastejšie využíva princíp rušenia, keď je pomocou mimoriadne silného signálu prehlušený signál nepriateľa, a vytvorí sa tak šum, ktorý môže úplne prerušiť jeho komunikáciu so zariadeniami alebo zbraňovými systémami. Úlohou obrany je zas strážiť vlastné systémy pred takýmito útokmi posilňovaním elektronických senzorov a riadením elektronickej emisie tak, aby protivník nevedel lokalizovať cieľ. A nakoniec, elektronická podpora spočíva vo vyhľadávaní, zachytávaní a identifikovaní zdrojov elektromagnetického žiarenia, čím umožňuje prvé dva typy akcií.

V praxi dokáže tento typ boja uzemniť nepriateľské strely, vyradiť lietadlá a dokonca prevziať kontrolu nad dronmi a prerušiť komunikáciu medzi jednotkami a veliteľstvom. Prevaha v elektromagnetickom boji tak môže z technologicky špičkových a profesionálnych jednotiek urobiť dezorientovaný a relatívne bezbranný terč, a čím je armáda modernejšia a závislejšia od technológií, tým viac ju REB môže ochromiť.

Smrtiaci telefonát mame

Štáty Severoatlantickej aliancie, ako aj viacerí západní vojenskí experti dlhodobo varovali, že Rusko v posledných rokoch dosiahlo pri vývoji REB výrazný pokrok (viac o téme v tomto článku). Motiváciou rozvoja týchto technológií sa pre Moskvu stali ťažkosti, ktorým muselo čeliť počas rusko-gruzínskej vojny v roku 2008.

To, že v priebehu nasledujúcich šiestich rokov sa ruská armáda v tomto smere stala nebezpečnejším protivníkom, dosvedčuje aj Phillip Karber – veterán námornej pechoty a vojenský analytik, ktorý vycestoval na Ukrajinu od marca 2014 až 39-krát. Karber bol podľa svojich slov priamym svedkom incidentu, pri ktorom sa ukrajinská jednotka dostala pod silnú paľbu ruského delostrelectva, pričom ruské jednotky v rovnakom momente zavolali veliteľovi danej ukrajinskej jednotky na telefón, aby sa mu vysmiali.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.