14. júna, 05:57

Na čo všetko slúžia kryptomeny vo vojnou sužovanej Ukrajine

Na čo všetko slúžia kryptomeny vo vojnou sužovanej UkrajineIlustračné foto: TASR/AP

Najväčšia vojna v Európe od roku 1945 bude vďačnou témou na analýzy ešte mnoho rokov. Predstavuje prepletenie starých snov vojenských plánovačov z čias studenej vojny v podobe brutálnych súbojov delostrelectva a obrnenej techniky s doteraz najmasívnejším nasadením dronov, prostriedkov elektronického boja, decentralizovaného riadenia jednotiek či open-source spravodajstva.

No mnoho unikátnych momentov sa odohráva aj mimo východoukrajinských stepí. Prostredníctvom dosiaľ nevídaných sankcií, spláchnutím vojenských status quo, narušením obchodných vzťahov a utečeneckou vlnou sa šíria aj ekonomické a politické zmeny. Preto jedným z unikátov tejto vojny je, že sa prvýkrát niečo takéto odohráva vo svete, v ktorom fungujú kryptomeny. Tým skôr, že Ukrajina aj Rusko už pred vojnou patrili ku štátom s relatívne veľkými kryptokomunitami.

Preto sa pozrieme na to, akým spôsobom sa kryptomeny zapojili do rusko-ukrajinskej vojny a čo za prvé tri mesiace konfliktu priniesli. Táto časť sa zameriava na ukrajinskú stranu konfliktu. Nemenej zaujímavú úlohu krypta pri sankciách či tému prelietavých kremeľských postojov ku kryptu preberieme v ďalšom článku.

Kryptomeny ako platobný prostriedok

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.