13. júna, 11:17

Áno, gender učebnice pre deti existujú. Overovatelia faktov prehrali súd s českým konzervatívnym právnikom

Áno, gender učebnice pre deti existujú. Overovatelia faktov prehrali súd s českým konzervatívnym právnikomFoto: manipulatori.cz

Český fact-checkingový portál Manipulátoři.cz opäť zakopol. Pred niekoľkými dňami totiž prehral súd s českým konzervatívnym advokátom Jakubom Křížom. Prípad sa týka sexualizácie detí a ich vystavovania gender ideológii na Pyrenejskom polostrove, ktoré podporujú španielske úrady.

Český konzervatívny advokát Jakub Kříž uspel v súdnom spore s tamojším portálom na overovanie faktov Manipulátoři.cz. Na sociálnej sieti na to upozornila miestna Spoločnosť pre obranu slobody prejavu (SOSP), ktorá bojuje proti novodobým formám cenzúry.

Korene ich sporu siahajú do roku 2018, keď Kříž ako jeden z hostí diskusie na tému gender ideológie organizovanej českým spravodajským webom Echo 24 vyslovil citát v nasledovnom znení: „V Španielsku sú učebnice pre nižší stupeň základnej školy, kde majú nakreslené dievčatká s penisom a chlapčekov s vagínou. Dokonca bola taká reklama na autobuse.”

Web Manipulátoři.cz krátko nato uverejnil sériu na seba nadväzujúcich článkov, v ktorých Kříža predostrel ako klamára a manipulátora. V textoch dospel k názoru, že žiadna takáto učebnica v Španielsku „nikdy neexistovala a neexistuje“ a vraj ide o „holý výmysel“.

Kto je tu manipulátor?

Kříž im v roku 2021 odpovedal blogom, v ktorom priniesol hneď dva dôkazy existencie takýchto pofidérnych učebníc, navyše podporovaných orgánmi verejnej moci. Portál podľa svojich tvrdení zažaloval niekoľko mesiacov pred jeho uverejnením.

Prvým príkladom je učebný materiál Chicas y chicos. Identidad y cuerpo (Chlapci a dievčatá. Identita a telo) z roku 2016, v ktorom sa píše, že „sú dievčatá s vagínou a dievčatá s penisom. Sú chlapci s vagínou a chlapci s penisom“. Uvedenú myšlienku sprevádza aj ilustrácia nižšie.

„Tento učebný materiál pritom nie je iba odporúčaný oficiálnymi inštitúciami Španielska – Aragonské centrum prostriedkov pre inkluzívne vzdelávanie (Centro Aragonés de Recursos para la Educación Inclusiva) zriadené ministerstvom školstva, kultúry a športu regiónu Aragon –, ale aj o ňom hneď v roku 2016 informovali médiá. Napríklad Huffington Post alebo denník ABC,“ prízvukoval Kříž.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.