12. júna, 17:38

Čína tvrdí, že dosiahla pokrok vo vývoji jadrových zbraní. Vraj nikdy nezaútočí ako prvá

Čína tvrdí, že dosiahla pokrok vo vývoji jadrových zbraní. Vraj nikdy nezaútočí ako prváČínska vojenská prehliadka. Foto: CNA/YouTube

Čínsky minister obrany Wej Feng-che na bezpečnostnej konferencii v Singapure uviedol, že Čína dosiahla „pôsobivý pokrok“ vo vývoji jadrových zbraní. Zároveň ale dodal, že Čína má svoje jadrové zbrane len na vlastnú sebaobranu a že nimi nikdy nezaútočí ako prvá.

Feng-che sa na singapurskej konferencii, na ktorej sa zúčastňujú zástupcovia približne tridsiatich krajín ázijského a pacifického regiónu, na margo jadrového arzenálu vyjadril, že „Čína vyvíja svoje kapacity viac ako päť dekád. Je fér priznať, že sme dosiahli pôsobivý pokrok“.

Cieľom Pekingu je podľa neho zabrániť jadrovej vojne a Čína má svoje jadrové kapacity len na vlastnú obranu. „Máme ich pre sebaobranu. Nebudeme prvý, kto ich použije,“ dodal Feng-che.

Na novinársku otázku o minuloročných správach o výstavbe viac ako 100 nových síl pre jadrové rakety na východe Číny povedal, že Čína „vždy išla cestou rozvíjania jadrových spôsobilostí na ochranu krajiny“. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.