10. júna, 16:21

Ak sú Nemci morálna veľmoc, som mladá blondína. Kaczyński žiada vojnové reparácie a chce búchať po stole

Ak sú Nemci morálna veľmoc, som mladá blondína. Kaczyński žiada vojnové reparácie a chce búchať po stoleJaroslaw Kaczynski. Foto: TASR/AP

Poľský líder Jarosław Kaczyński sa tento týždeň pohral s myšlienkou, že avizované masívne zbrojenie Nemecka smeruje proti jeho krajine a nie proti Rusku. Načal tiež otázku povojnových reparácií, ktoré by mal Berlín platiť Varšave. Kaczyński tvrdí, že v tejto problematike nastal čas buchnúť päsťou po stole.

Líder poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a podpredseda vlády Jarosław Kaczyński otvoril tento týždeň otázku reparácií za škody spôsobené v druhej svetovej vojne. Politik sa nazdáva, že Poľsko by malo Nemecko požiadať o odškodnenie oficiálnou cestou.

„Neodškodnili nás za druhú svetovú vojnu, ani nepotrestali mnohých páchateľov. Dokonca schválili legislatívu, ktorá fakticky udeľovala amnestiu za minulé krivdy,“ rozohnil sa Kaczyński počas návštevy mesta Sochaczew v rámci straníckeho turné.

Líder PiS ďalej ľuďom pripomenul, že Poliakov v Osvienčime odsúdili na smrť bez súdu, pričom tí, ktorí ich zavraždili, neboli nikdy súdení. Poznamenal, že Nemecko iným národom reparácie naopak zaplatilo.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.