12. júna, 06:23

Veľký obrat? Nemecký minister chce otvoriť neideologickú diskusiu o jadrových elektrárňach

Veľký obrat? Nemecký minister chce otvoriť neideologickú diskusiu o jadrových elektrárňachChristian Lindner. Foto: FB/Christian Lindner

Téma jadrových elektrární v Nemecku nie je mŕtva. Oživiť ju totiž chce minister financií Christian Lindner, ktorý je zároveň predsedom slobodných demokratov. Podľa neho by sa mala obnoviť v súčasnej energetickej kríze diskusia, aká je budúcnosť jadrových elektrární v Nemecku. Debata o tejto stratégii by potom podľa neho mala byť neideologická.

Nemecko je spolu s Rakúskom veľkým kritikom jadrových elektrární. Počas rokovaní Európskej komisie o bezemisných zdrojoch tieto štáty ostro kritizovali, že sa jadro presunie medzi čisté a zelené investície. Pre Českú republiku [aj pre Slovensko, pozn. red.] ide o kľúčový krok, pretože Česko chce dostavovať súčasné jadrové elektrárne a klasifikácia zdrojov pomôže k lepším podmienkam pri získaní úverov. Rakúsko a Nemecko sa však proti jadru vyslovujú už dlhú dobu.

Obrat teraz zaznamenal nemecký minister financií Christian Lindner, podľa ktorého by sa mala otvoriť téma jadrovej energetiky. Nemecko chce pritom onedlho od jadra upustiť. Minulý rok totiž zavrelo tri zo svojich šiestich jadrových elektrární a zvyšok chce vypnúť do konca roku 2022. Podľa Lindnera by sa tak mala otvoriť diskusia, ako jadrové elektrárne využívať. „Musíme sa baviť o otázke dodávok energie neideologickou cestou,“ povedal pre ARD Lindner s tým, že nemecké jadrové elektrárne sú bezpečné.

Diskusia ministra financií by mohla mať podporu u ďalších politických predstaviteľov. Jeho vyhlásenie je ale v rozpore s nemeckými plánmi, ako ukončiť jadrovú energetiku do začiatku roka 2023. Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že jeho vláda sa bude tohto plánu držať. Podľa neho by totiž ďalšie investície do jadrovej energetiky nedávali zmysel.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.