10. júna, 07:20

Výbor Kongresu pripísal Trumpovi vinu za útok na Kapitol z januára 2021. Trump ho označil za najväčšie hnutie v dejinách

Výbor Kongresu pripísal Trumpovi vinu za útok na Kapitol z januára 2021. Trump ho označil za najväčšie hnutie v dejináchDonald Trump deti syn Donald Trump mladší Ivanka Trumpová. Foto: TASR/AP

Osobitný výbor Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, ktorý vyšetruje okolnosti útoku na washingtonský Kapitol zo 6. januára 2021, v noci na piatok pripísal vinu za tento incident bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Informujú agentúry AP a AFP.

Útok podľa vyšetrovateľov nebol samovoľný čin, ale „pokus o prevrat“ a priamy dôsledok Trumpovho úsilia zvrátiť výsledky prezidentských volieb z novembra 2020.

Predseda výboru Bennie Thompson na štvrtkovom vypočúvaní povedal, že sprisahanie, ktoré vyvrcholilo útokom davu ľudí na Kapitol, ešte stále predstavuje hrozbu pre americkú demokraciu.

„Demokracia je v ohrození,“ povedal Thompson. „Musíme čeliť pravde otvorene, rozhodne a odhodlane,“ dodal.

Republikánska členka Snemovne reprezentantov Liz Cheneyová povedala, že Trump dav zvolal, zhromaždil a „zažal plameň“ útoku.

Výbor vo štvrtok začal prvé verejné vypočutie v kauze útoku na Kapitol. Exprezidenta a ďalšie osoby z jeho okolia vyšetruje s cieľom určiť, do akej miery mali Trumpove pokusy o zvrátenie výsledkov volieb z roku 2020 vplyv na prejavy násilia v Kapitole.

Vyšetrovatelia vo štvrtok použili aj predtým nezverejnený videozáznam a ďalšie dôkazy.

Biden Trumpovo udalosti z Kapitolu označil za „do neba volajúce porušenie ústavy“. Trump vyšetrovanie odmieta a na sociálnej sieti vo štvrtok útok svojich podporovateľov z januára 2021 označil za „najväčšie hnutie v dejinách“ USA.

 „Šiesty január nebol obyčajný protest; predstavoval najväčšie hnutie v dejinách našej krajiny s cieľom urobiť Ameriku opäť veľkou,“ uviedol Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.