12. júna, 06:23

Neurobme s Čínou rovnakú chybu ako s Ruskom, varuje známy ekonóm

Neurobme s Čínou rovnakú chybu ako s Ruskom, varuje známy ekonómVladimir Putin a Si Ťin-pching. Foto: TASR/AP

Západ by sa mal v súvislosti s Čínou vyhýbať podobnej chybe, akou bola energetická závislosť Európy od Ruska, upozornil ekonóm Inštitútu medzinárodných financií. Narážal pritom na historicky najvyššie čísla čínskeho exportu smerom do západných krajín, ktorý v máji medziročne astronomicky vzrástol o skoro 17 percent. Takmer tretina tovaru z ríše stredu ide práve do európskych krajín a USA. Do Číny prúdi zasa stále viac ruskej ropy, hodnota importu počas minulého mesiaca z Ruska sa oproti minulému roku zdvojnásobila.

Čínsky májový vývoz prekonal všetky očakávania. Vývoz tovarov z Číny v tomto mesiaci medziročne vzrástol o 16,9 percenta, pričom odhady ekonómov sa pohybovali na úrovni ôsmich percent. Pod prudký nárast sa zrejme podpísalo hlavne uvoľnenie covidových opatrení v Šanghaji, ktorý je najväčším čínskym prístavom.

Veľká časť čínskeho exportu pritom putuje do západných krajín. Ešte v roku 2020 mierilo do USA približne 16,5 percenta celkového čínskeho exportu a do krajín EÚ okolo 19 percent.

Z pohľadu Únie predstavoval tovar dovezený od tohto ázijského giganta 22,4 percenta celkového importu v roku 2021. Podobne sú na tom aj Spojené štáty, ktoré v roku 2021 dovážali 19 percent komodít z Číny. Pre porovnanie, import z Ruska do krajín EÚ tvoril v roku 2021 „iba“ 7,5 percenta.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.