9. júna, 21:32

Rusko má z ropy a plynu zrejme väčšie príjmy ako pred vojnou

Rusko má z ropy a plynu zrejme väčšie príjmy ako pred vojnouHerec v kostýme znázorňujúcom odev z 18. storočia prechádza okolo loga ruskej spoločnosti Gazprom v Petrohrade. Foto: TASR/AP

Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na zákaze dovozu ruských energetických surovín a uplatňujú čoraz tvrdšie sankcie, aby Rusko potrestali za jeho inváziu na Ukrajinu. Rusi na tom ale, paradoxne, zarábajú.

Rusko má v súčasnosti zrejme z fosílnych palív viac príjmov než pred svojou inváziou na Ukrajinu, keďže celosvetové zvýšenie cien kompenzuje vplyv západných krokov obmedzujúcich ich predaj. Vo štvrtok na híringu to americkým zákonodarcom povedal vyslanec USA pre energetickú bezpečnosť Amos Hochstein.

„Nemôžem to poprieť,“ odpovedal Hochstein senátnemu podvýboru pre Európu a spoluprácu v regionálnej bezpečnosti na otázku o tom, či Moskva teraz zarába viac peňazí na predaji ropy a zemného plynu než pred vojnou.

Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na zákaze dovozu ruských energetických surovín a zavádzajú čoraz tvrdšie sankcie, aby Rusko potrestali za jeho inváziu na Ukrajinu. Tieto opatrenia zmrazili globálne obchodovanie s ruskými fosílnymi palivami, ale takisto pomohli vyvolať nárast cien ropy a plynu. Rusko zároveň dokáže predávať viac týchto dodávok ostatným kupcom či záujemcom vrátane veľkých energetických spotrebiteľov ako Čína a India – tým, že im ponúka zľavu oproti rope z iných zdrojov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.