10. júna, 06:39

František Mikloško varuje KDH pred spoluprácou s OĽaNO

František Mikloško varuje KDH pred spoluprácou s OĽaNOFoto: Jakub Kotian/TASR

Štandard vo štvrtok informoval o plánoch Igora Matoviča na vybudovanie konzervatívnej koalície, ktorá by mala zahŕňať aj spojenectvo s KDH. Na tieto úvahy reagoval František Mikloško.

Plány predsedu OĽaNO Igora Matoviča sú podľa všetkého vedené zámerom ostro sa vyhraniť proti liberálom a za svoj hlavný program považovať podporu rodín. Ide o konflikt, ktorý vedie so SaS či prezidentkou, pri ktorom by sa snažil mobilizovať rozdelených konzervatívnych voličov. Podmienkou je, že sa mu podarí zjednotiť kresťanov z rôznych strán do jednej koalície či volebnej strany. Od OĽaNO s Kresťanskou úniou po KDH či zvyšky Za ľudí.

Podľa zdrojov Štandardu chce do formujúceho sa konzervatívneho bloku Matovič pozvať KDH, použiť chce pritom metódu cukru a biča. Kývnutím na dohodu si KDH po ôsmich rokoch veľmi pravdepodobne zaistí niekoľko poslaneckých stoličiek. Ak KDH spoluprácu odmietne, Matovič by chcel na KDH pritlačiť tak, že to ešte väčšmi ohrozí šance kresťanských demokratov na vstup do parlamentu. Preferencie KDH sa teraz pohybujú medzi piatimi až siedmimi percentami.

Na informácie o možnom predvolebnom spájaní sa OĽaNO a KDH reagoval aj niekdajší vplyvný člen KDH a bývalý disident František Mikloško. Kresťanským demokratom odporúča, aby sa spájaniu s Matovičom vyhli.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.