9. júna, 17:02

Vážny problém pre OĽaNO. Šéf Tiposu sa mal podieľať na päťmiliónovom daňovom podvode

Vážny problém pre OĽaNO. Šéf Tiposu sa mal podieľať na päťmiliónovom daňovom podvodeMarek Kaňka. Foto: TASR/Martin Baumann

Šéf Tiposu Marek Kaňka bol vo štvrtok obvinený z členstva v organizovanej skupine. Podľa uznesenia o obvinení, ktoré má denník Štandard k dispozícii, mala jeho firma na fiktívnych obchodoch obrať štát na DPH o vyše 300-tisíc eur.

Marek Kaňka je veľká ryba. Je úzko spojený s vedením OĽaNO, s premiérom Eduardom Hegerom aj predsedom strany Igorom Matovičom. Tipos je pre každú vládu vítaná trafika, odkiaľ sa dá legálne kontrolovať a usmerňovať značný objem peňazí. Obvinenie Kaňku, o ktorom ako prvé informovali Aktuality, bude preto po celý čas úzko spojené s politikou a stranou OĽaNO.

Prvé reakcie to potvrdzujú, Matovič podporil políciu, Heger, ktorý ešte ako minister financií Kaňku menoval do funkcie, reagoval opatrne. Už dnes sa špekuluje, čo obvinenie Kaňku vypovedá o vzťahoch Hegera a Matoviča, respektíve aké budú dôsledky pre premiéra – do akej miery ho to oslabí.

Prejdime k obsahu samotného obvinenia.

Národná kriminálna agentúra začala vo štvrtok trestné stíhanie voči organizovanej skupine, ktorej členovia „spoločným, vzájomne koordinovaným konaním, spočívajúcom v presne dohodnutom spôsobe deľby úloh, konali s úmyslom neoprávnene znížiť daňovú povinnosť“ a pripraviť štát o milióny eur. Trestná činnosť sa mala diať od januára 2017 do marca 2018.  

Skupina mala dovážať pohonné hmoty z Rakúska a predávať ich na Slovensku bez dane cez sieť účelovo založených spoločností, ktoré boli fakturačne, finančne a personálne prepojené do umelo vytvoreného a „vysoko sofistikovaného“ fakturačného reťazca redistribúcie benzínu a nafty.

Takto podľa obvinenia zneprehľadnili skutočný „tok“ pohonných hmôt medzi firmami a zakryli svoju skutočnú daňovú povinnosť. Hlavným cieľom bolo zastrieť spojitosť medzi Petrom Straňákom, ktorý mal stáť na vrchole tejto skupiny, a spoločnosťami na začiatku reťazca a ďalšími firmami, ktoré benzín napokon predávali konečným spotrebiteľom.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.