12. júna, 06:24

Hor sa k čistejšej bezmetánovej klíme. Nový Zéland chce zdaňovať plynné emisie kráv a oviec

Hor sa k čistejšej bezmetánovej klíme. Nový Zéland chce zdaňovať plynné emisie kráv a oviecViac ako 80 percent novozélandského metánu pochádza zo zvieracích žalúdkov. Zdroj snímky: Flickr.com

V Novom Zélande pripadajú na každého z piatich miliónov obyvateľov dva kusy hovädzieho dobytka a viac ako päť oviec. Tento ostrovný štát prišiel s bizarným plánom. Cieli na chovateľov hospodárskych zvierat, ktoré označuje za najväčšieho znečisťovateľa klímy, ich meteorizmus a grganie za hrozbu, s ktorou chce bojovať. Ako zbraň mu poslúži nová daň. Zaplatia ju chovatelia oviec a kráv.

Ak pôjde všetko podľa plánu novozélandského ministra pre zmenu klímy Jamesa Shawa, farmári a chovatelia dobytka budú od roku 2025 platiť novú daň.

Spomínaný minister uviedol, že jeho rezort chce pri „zvieracích emisiách“ zaviesť efektívny systém cenotvorby daní. Vopred si pochvaľoval, že nový systém bude hrať kľúčovú úlohu v tom, ako sa štát predaní k čistejšej klíme. „Niet pochýb o tom, že musíme znížiť množstvo metánu, ktoré vypúšťame do atmosféry,“ varuje šéf ekorezortu.

Následky tohto boja proti klimatickým zmenám ale pocítia chovatelia na svojich peňaženkách. Tvorcovia novej legislatívy argumentujú tým, že nové dane sú nevyhnutné na boj proti globálnemu otepľovaniu. Tvrdia, že polovica všetkých skleníkových plynov pochádza z oblasti poľnohospodárstva, najmä z dobytka a oviec. Menovite skloňujú hlavne metán.

Nový Zéland ovce
Nový Zéland je známy chovom oviec. Zdroj snímky: Flickr.com

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.