14. januára 2021

Kto bude nový predseda CDU. A má to vôbec význam?

Kto bude nový predseda CDU. A má to vôbec význam?Foto: CDU/FB

Prekvapivá správa o stave nemeckej štátostrany. Na predsedu kandidujú samí katolíci.

Konečne, takmer rok po odstúpení predsedkyne Annegret Krampovej-Karrenbauerovej si volí Kresťanskodemokratická únia (CDU) nového predsedu. Viackrát odkladaný zjazd štátostrany sa uskutoční teraz v piatok a sobotu, aj keď len v digitálnej forme. Delegáti ho budú môcť sledovať v súprave z domu.

Zjazd CDU ešte nepredurčuje, či bude nový predseda v parlamentných voľbách 26. septembra tohto roku aj kandidátom CDU a bavorskej sestry CSU na kancelára. Funkcia „kandidát na kancelára“ nie je zakotvená v žiadnom štatúte alebo zákone, má ale v nemeckej realpolitike centrálny význam. Zaužívané je, že veľké politické strany vedie do volieb ten kandidát, ktorý môže vyhrať. Ak je aktuálny predseda strany neobľúbený, má smolu. Nateraz to platí pre všetkých troch kandidátov na predsedu CDU, žiadny z nich neoslovuje široké spektrum voličov. Je teda celkom možné, že kancelárom sa napokon stane niekto úplne iný.

CDU je jedna z najuspešnejšich strán Európy. Počas 71 rokov existencie Spolkovej republiky Nemecka mala 51 rokov kancelára alebo kancelárku. Ak sa nestane nič veľmi výnimočné, vyhrá CDU/CSU aj tieto septembrové voľby s odstupom a môže si nárokovať kancelársky úrad.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.