9. júna, 07:41

Matovič chce z OĽaNO konzervatívnu stranu. Pre KDH má ponuku, ktorú nemôžu odmietnuť

Matovič chce z OĽaNO konzervatívnu stranu. Pre KDH má ponuku, ktorú nemôžu odmietnuťIgor Matovič. Foto: TASR/Martin Baumann

Igor Matovič chce OĽaNO prebudovať na sociálnokonzervatívnu stranu. Kresťanskodemokratické hnutie to stavia pred neľahkú voľbu.

Matovičov sociálnokonzervatívny kurz je očividný. S opozíciou presadil prorodinný balíček a keď sa ho prezidentka rozhodla vetovať, kritizoval ju ako progresívnu liberálku. Keď György Gyimesi predložil návrh na zákaz dúhových vlajok na štátnych budovách, Matovič sa na rozdiel od Hegera za Gyimesiho postavil.

Samotný Gyimesi sa netají tým, že mu je blízke zmýšľanie Viktora Orbána. Pre Štandard povedal, že by bol rád, keby nejaká strana na Slovensku neliberálnu demokraciu presadzovala.

Matovič v minulosti vedel na konzervatívnu nôtu zahrať, ale nikdy nie presvedčivo. Ako si všimol Postoj, zmysel Matovičovej novej vízie treba hľadať v politickom pragmatizme. Po štyroch rokoch vo vláde sa už OĽaNO len ťažko bude môcť profilovať ako protikorupčné hnutie. A keďže obrat do liberálnych vôd, kde pevne kotvia SaS a Progresívne Slovensko, by Matovičovi zrejme nevyšiel, celkom logicky sa ponúka sociálnokonzervatívny kurz.

Podľa informácií Štandardu Matovič očakáva, že pre tento postup stratí niekoľkých liberálnych poslancov a je s tým zmierený. Poslanec Andrej Stančík už avizoval, že ak zákon o dúhových vlajkách prejde, klub OĽaNO opustí.

Dôležitým faktorom v Matovičovej stratégii je budúci postoj KDH. Matovič im chce ponúknuť predvolebné spojenectvo. Že takto v OĽaNO uvažujú, priznal pre Štandard aj Richard Vašečka.

KDH by si vďaka tomu s veľkou pravdepodobnosťou zabezpečilo vstup do parlamentu. To nie je málo, obzvlášť po dlhých ôsmich rokoch mimo parlament a s vidinou, že to možno bude dvanásť. Strana sa v prieskumoch pohybuje medzi piatimi a siedmimi percentami a kresťanskí demokrati vedia, že voľby v roku 2024 pre nich môžu skončiť ďalšou tesnou prehrou.

Lenže je tu aj druhá časť Matovičovej stratégie. Minister financií chce dať kádehákom „ponuku, ktorú nemôžu odmietnuť“. Tento výraz – známy z kultového mafiánskeho filmu Krstný otec – na prvé počutie naznačuje ústretový návrh, no v skutočnosti ide skôr o vyhrážku. Ako Štandardu povedali dobre informované zdroje, pokiaľ Majerský podanú ruku od Matoviča neprijme, Matovič je odhodlaný ísť s KDH do ostrého konfliktu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.