8. júna, 15:46

Europoslanci sa nedohodli na klimatickom balíku, časť opatrení ešte prerokujú. Zákaz spaľovacích motorov však podporili

Europoslanci sa nedohodli na klimatickom balíku, časť opatrení ešte prerokujú. Zákaz spaľovacích motorov však podporiliPlenárne zasadnutie Európskeho parlamentu v Štrasburgu. FOto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Spoplatnenie emisií z budov a osobnej dopravy v europarlamente neprešlo. Balík návrhov na zníženie emisií sa preto čiastočne odkladá. Zelení a socialisti v europarlamente narazili na odpor ľudovcov, ktorí chceli miernejšie opatrenia. Poslanci však schválili zákaz predaja nových vozidiel so spaľovacími motormi v EÚ do roku 2035.

Europoslanci nepodporili spoplatnenie emisií z vykurovania budov a dopravy, ktoré je jednou z kľúčových súčastí klimatického balíčka navrhnutého vlani Európskou komisiou. V utorok tento scenár avizoval Štandard v osobitnom článku.

Nezhody medzi europoslancami boli natoľko výrazné, že napokon odložili hlasovanie o ďalších súvisiacich klimatických opatreniach. Kritici opatrení namietali, že nezohľadňujú vojnu na Ukrajine a rekordne vysokú infláciu.

Celkovo bolo klimatických návrhov osem. Obsahovali zmeny v systéme emisných povoleniek, uplatnenie nového uhlíkového cla pri dovoze, emisné normy pre osobné a úžitkové vozidlá, nové pravidlá pre poľnohospodárstvo a lesníctvo, zmeny v národných emisných cieľoch a zriadenie fondu pre ľudí zasiahnutých energetickou chudobou.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.