12. júna, 06:22

Dobrovoľník roka: od závislosti k pomoci druhým. Pri zmene mu pomohla Gréckokatolícka rómska misia

Dobrovoľník roka: od závislosti k pomoci druhým. Pri zmene mu pomohla Gréckokatolícka rómska misiaMartin David. Foto: TASR/Jakub Kotian

Martin David sa tento rok stal Dobrovoľníkom roka pre jeho obetu a čas, ktorý venuje druhým. Jeho cesta za pomocou bola však tŕnistá. Štandard prináša jeho príbeh.

Martin David pochádza z Čičavy, z obce v okrese Vranov nad Topľou. Jeho spôsob života sa pred pár rokmi od základov zmenil. Teraz žije usporiadaný život, je manželom, otcom i dedkom a pomáha ďalším ľuďom, ktorí to potrebujú. No nebolo to vždy tak.

Martin bol v minulosti alkoholik a gambler. Mal síce rodinu, ale nezaujímal sa o ňu. Peniaze často prepil alebo ich prehral v automate. Rodina bola pre neho vtedy na poslednom mieste. V tom čase mal tri deti, o ktoré sa vôbec nestaral. Skončilo sa to tak, že deti nepokračovali v štúdiu a skončili už po povinnej školskej dochádzke. „S mojou ženou sme sa vtedy za deti nemodlili. Bolo nám to akoby jedno, až do roku 2010,“ približuje situáciu spred niekoľkých rokov Martin David.

Príchod Gréckokatolíckej rómskej misie bol zlomový

Všetko sa zmenilo, keď do ich dediny prišla Gréckokatolícka rómska misia (GRM). Ako sa píše na jej stránke, jej poslaním je prinášať posolstvo evanjelia najmä ľuďom žijúcim v rómskych komunitách na území Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie, a to prostredníctvom rôznorodej pastoračnej, formačnej, duchovnej, kultúrnej a sociálnej činnosti.

David bol síce na stretnutia, ktoré sa konali u nich v obci, pozvaný, no spočiatku tam ísť nechcel. Mal pocit, že čas by radšej strávil niekde pri automate alebo v krčme. No napokon sa v ňom niečo zlomilo a prišiel.

Foto: archív Martina Davida
(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.