Plošné testovanie nie je podľa slovenských nemocníc riešením aktuálnej pandemickej situácie. Kapacity zdravotníkov sú nedostatočné a aj tí, čo sú práceschopní, sú vyčerpaní a nedokázali by poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť covid a akútnym pacientom. Lepšou stratégiou by podľa nich bolo efektívne a rýchle očkovanie.

V pondelok oznámil predseda vlády Igor Matovič na tlačovom brífingu ďalšie kolá celoplošného testovania. To môže podľa neho ako jediné zabrániť zhoršovaniu pandemickej situácie. Premiér uviedol, že trojtýždňový lockdown nič nevyriešil, čo potvrdil počtom stúpajúcich hospitalizácií aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa Krajčího je lockdown neúčinný, lebo ľudia nedodržiavajú pravidlá. Pandemickú situáciu v slovenských podmienkach podľa neho zhoršuje aj nová britská mutácia koronavírusu, ktorá sa šíri oveľa rýchlejšie, hoci nemá vyššiu smrtnosť.

„Najneskôr od budúceho víkendu spustíme týždeň čo týždeň masívne plošné testovanie v každom okrese,“ uviedol Matovič. Podmienky budú na celom Slovensku také ako v okrese Nitra, kde sa ľudia bez negatívneho výsledku testu nedostanú ani do práce. Testovať vraj budeme dovtedy, dokým incidencia neklesne pod hodnotu 0,5. Začne sa už budúci víkend, no pre nedostatok antigénových testov iba v tých najviac postihnutých okresoch.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.