9. júna, 06:04

Ruská novinárka: Nikdy som nepočula toľko ľudí v Moskve hovoriť o možnej jadrovej vojne ako teraz

Ruská novinárka: Nikdy som nepočula toľko ľudí v Moskve hovoriť o možnej jadrovej vojne ako terazMuž stojí vo vode v kyjevskom parku počas 104. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v utorok 7. júna 2022. Foto: TASR/AP

Reči o jadrovej vojne sa v Rusku stali častou témou diskusií, píše ruská novinárka Elena Černenková. Viac než 70 percent Rusov má negatívny postoj k Spojeným štátom a takmer 80 percent zdieľa hrozný postoj k NATO.

„Nikdy som nepočula toľko ľudí v Moskve hovoriť o možnej jadrovej vojne ako za posledných pár týždňov. Priatelia a príbuzní, ktorí nemajú nič spoločné so zahraničnou alebo bezpečnostnou politikou, sa ma napoly ustarostení, napoly zo žartu pýtajú, či má vôbec zmysel plánovať si čo i len najbližšiu budúcnosť, pretože tá nemusí byť,“ začína ruská novinárka a protivojnová aktivistka Elena Černenková článok o hrozbe použitia jadrových zbraní na Ukrajine.

Treba podotknúť, že aktuálne prieskumy sa v Rusku na túto tému nerobia. Autorka však poukazuje na vládny prieskum verejnej mienky WCIOM z konca septembra 2021, teda približne päť mesiacov pred inváziou na Ukrajinu. Až 49 percent respondentov v ňom uviedlo, že sa do určitej miery obáva hrozby jadrovej vojny (častejšie ženy). Samotný jadrový konflikt však v najbližších dvoch-troch rokoch pripúšťalo len sedem percent opýtaných.

Podľa názoru autorky by dnes boli obe čísla vyššie.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.