9. júna, 09:51

V problémoch nie je len Boris, ale celá Konzervatívna strana

V problémoch nie je len Boris, ale celá Konzervatívna stranaBoris Johnson. Foto: TASR/AP

Boris Johnson utrpel Pyrrhovo víťazstvo. Politickí komentátori ho už v podstate odpísali. Pripomínajú, že aj keď Johnsona podporilo 211 konzervatívnych poslancov z 359, ide pomerne o menšie víťazstvo, než ktoré vybojovala v roku 1990 Margaret Thatcherová, v roku 1995 John Major a v decembri roku 2018 Theresa Mayová. Vo všetkých prípadoch išlo v podstate o koniec ich premiérstva. Thatcherová radšej rezignovala, keď videla, že nemá podporu celej strany, John Major v úrade zotrval, ale o dva roky neskôr konzervatívci zažili jednu z najhorších prehier vo svojich dejinách, Mayová pokračovala ďalších šesť mesiacov, kým odstúpila.

Najčastejšia metafora, ktorú britské médiá teraz používajú, je prirovnanie Johnsona k lodi, ktorá bola zasiahnutá pod líniou ponoru. Ešte je na hladine, ale je len otázkou času, kým sa potopí. Napriek tomu nie je vylúčené, že Johnson vydrží na čele do budúcich volieb. Pravým problémom totiž nie je on, ale celá Konzervatívna strana, ktorá nevie, čo si so sebou počať.

V nedávnom komentári Daniel Kaiser dobre popísal osobné ideové zvraty Borisa Johnsona. Je tiež pravda, že škandály s vládnymi oslavami za hlbokých lockdownov boli skôr povestnou poslednou kvapkou než pravým dôvodom hlasovania o dôvere v Johnsona. Keby vláda šliapala ako hodinky a plnila predvolebné sľuby, voliči by jej iste pár menších pokleskov odpustili. Je to ale práve tlak voličov, ktorý presvedčil 148 konzervatívnych poslancov hlasovať proti premiérovi.

K hlasovaniu došlo zrejme omylom. Na vyvolanie hlasovania o nedôvere v lídra Konzervatívnej strany je potrebné, aby 15 percent poslancov poslalo šéfovi poslaneckého klubu list žiadajúci takéto hlasovanie. Všetko nasvedčuje tomu, že tieto listy sa nazbierali postupne, nešlo o žiadnu kampaň vnútrostraníckej opozície. Organizovaná vzbura by počkala s vyvolaním hlasovania na 23. júna, keď konzervatívci obhajujú v doplňovacích voľbách dva okrsky a veľmi pravdepodobne oba prehrajú. To mohlo ďalších pár hlasov proti Johnsonovi pridať.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.