8. júna, 12:14

Kirillova pravá ruka má novú misiu: Maďarsko. Špekuluje sa, čo za tým môže byť

Kirillova pravá ruka má novú misiu: Maďarsko. Špekuluje sa, čo za tým môže byťMetropolita Hilarion. Foto: Wikimedia

Číslo dva v ruskej cirkvi, metropolita Hilarion, sa sťahuje. Bude pôsobiť v Budapešti. Špekuluje sa, či za to môže jeho zdržanlivý postoj voči vojne na Ukrajine.

Pravá ruka moskovského patriarchu má nové pôsobisko: Budapešť. Rozhodla o tom Svätá synoda Ruskej pravoslávnej cirkvi. Odteraz bude administrátor Budapeštiansko-maďarskej eparchie a metropolita budapeštiansky a maďarský. Metropolita Hilarion Alfejev sa pritom nedávno vrátil z pracovnej návštevy Maďarska, kde ho privítal arcibiskup Ostrihomu a Budapešti kardinál Péter Erdö.

Hilarion bol „minister zahraničných vecí“ Moskovského patriarchátu a jednou z najznámejších tvárí Ruskej pravoslávnej cirkvi vo svete. Považoval sa za číslo dva a verného spojenca ruského patriarchu Kirilla. Niekoľko ráz bol tiež na oficiálnych návštevách vo Vatikáne a stretol sa aj s pápežom Františkom.

Niektoré médiá píšu, že ho patriarcha „prepustil“, keďže mu prideli malú cirkevnú oblasť. Sprístupnené záznamy zo synody sa nezmieňujú o dôvode preloženia. Nespomína sa ani vďaka za Hilarionovu doterajšiu službu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.