7. júna, 14:04

Zdaňovanie emisií z bývania a cestovania zrejme neprejde. Autám so spaľovacím motorom možno ešte v EÚ neodzvonilo

Zdaňovanie emisií z bývania a cestovania zrejme neprejde. Autám so spaľovacím motorom možno ešte v EÚ neodzvoniloIlustračná fotografia. Foto: Erika Ďurčová/TASR

Nové emisné povolenky, uhlíkové clo, nové pravidlá pre letectvo a lesníctvo. Mamutí balík zvaný „Fit for 55“ má docieliť prudké zníženie emisií do roku 2030. Niektoré opatrenia však majú výrazných odporcov a zásadne zmenia náš každodenný život. Europoslanci o nich budú hlasovať v stredu. Už teraz sa ukazuje, že neprejde zdaňovanie neekologického bývania a cestovania, možno to bude inak aj so zákazom spaľovacích motorov.

Európska komisia pred rokom predstavila klimaticko-energetický balíček s názvom Fit for 55, ktorý obsahuje konkrétne opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 o 55 percent oproti roku 1990.

V stredu bude europarlament hlasovať celkovo o ôsmich návrhoch na zmeny v systéme emisných povoleniek, uplatnenie nového uhlíkového cla pri dovoze, emisné normy pre osobné a úžitkové vozidlá, nové pravidlá pre poľnohospodárstvo a lesníctvo, zmeny v národných emisných cieľoch a zriadenie fondu pre ľudí zasiahnutých energetickou chudobou.

Kým v súčasnosti znášajú ekologické kroky, mnohé nepochybne opodstatnené, najmä štáty a firmy, viaceré nové opatrenia by pocítili priamo občania. V Štandarde sme na to upozorňovali už vlani koncom mája.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.